Vonkajšia pamäť - CD (Compact Disc), pits, lands, CD-ROM, CD-R, CD-RW :)

Vytvorené: 26. 10. 2013 Tlačiť

Optický disk, pôvodne určený len na uloženie zvuku, sa po doplnení mechanizmov na opravu chýb[1], začal používať aj na uloženie iných typov údajov.

Informácie sa na kompaktný disk ukladajú do stopy špirálového tvaru, ktorá sa začína v strede disku a pokračuje smerom k okraju disku (práve preto je možné vyrábať kompaktné disky rozličných veľkostí a tvarov). pozostáva z priehlbiniek (pits) vyhĺbených do polykarbonátovej vrstvy. Miesta medzi jednotlivými jamkami sa nazývajú plôšky (lands). Disk je pokrytý hliníkovou fóliou a tá je chránená lakovaným filmom, ktorý umožňuje potlač disku.

Informácie z disku sa čítajú zaostrením lasera na priehlbinky a plôšky, a meraním intenzity odrazeného svetla. Prechod z priehlbinky na plôšku a opačne predstavuje jednotku, stav bez zmeny predstavuje nulu.

Kompaktný disk má najčastejšie priemer 12 cm a jeho kapacita je 700 MB (80 minút zvuku). Ak sa vyrába lisovaním, t.j. nemôžeme prepísať jeho obsah, označuje sa ako CD-ROM. Jednorazovo zapisovateľné disky sa označujú ako CD-R, prepisovateľné ako CD-RW (ich obsah môžeme prepísať niekoľko tisíckrát).

 

Vrstvy CD
 
xxxx
Lands a Pits na CD a DVD
 
[1] To čo by sa v zvukovej nahrávke mohlo javiť ako nebadateľné prasknutie, by v prípade údajov mohlo spôsobiť nepoužiteľnosť celého súboru.

Vonkajšia pamäť

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady