Vytvorené: 19. 10. 2013 Tlačiť

Monitory vybavené plazmovými obrazovkami, t.j. obrazovkami, ktoré sú tvorené silne ionizovanou zmesou vzácnych plynov neónu a xenónu, tzv. plazmou.

S nástupom veľkoplošných televízorov s uhlopriečkou 42’’ a vyššie sme sa  začali stretávať s plazmovými obrazovkami. Ich obraz bol veľmi ústretový ku „kvalite“ nášho televízneho vysielania a tak si plazmové obrazovky získali pomerne veľkú obľubu. Oproti LCD obrazovkám majú navyše vynikajúce podanie čiernej farby. Tiež majú rýchlejšiu odozvu a väčší kontrast, čo sa ale u moderných LCD televízorov pomerne stiera. Nevýhodou je vyššia spotreba a hmotnosť.

Na akom princípe pracujú plazmové displeje?

Plazmový displej sa skladá z dvoch veľkých sklenených dosiek, medzi ktorými nájdete maličké komôrky s elektródou, ktoré sú naplnené silne ionizovanou zmesou vzácnych plynov. Keď monitor alebo televízor zapnete, elektróda privedie do plynu prúd a v plazme sa uvoľnia voľné elektróny. Kladné ióny a záporné elektróny sa začnú zrážať, čo spôsobí, že sa ióny dostanú do excitovaného stavu a uvoľnia fotón. Na čelnej strane každej komôrky je nanesená vrstva špeciálnych chemikálií - luminofórov, ktoré po uvoľnení fotónov začnú žiariť červenou, zelenou alebo modrou farbou. Kombináciou týchto troch farieb vzniká obrazový bod. Prekrytím červenej, zelenej a modrej možno vytvoriť akúkoľvek farbu viditeľného spektra vrátane reálnej čiernej.

Porovnanie počítačových monitorov

Monitor

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Umela inteligencia Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť


  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady