Vytvorené: 19. 10. 2013 Tlačiť

Monitory vybavené plazmovými obrazovkami, t.j. obrazovkami, ktoré sú tvorené silne ionizovanou zmesou vzácnych plynov neónu a xenónu, tzv. plazmou.

S nástupom veľkoplošných televízorov s uhlopriečkou 42’’ a vyššie sme sa  začali stretávať s plazmovými obrazovkami. Ich obraz bol veľmi ústretový ku „kvalite“ nášho televízneho vysielania a tak si plazmové obrazovky získali pomerne veľkú obľubu. Oproti LCD obrazovkám majú navyše vynikajúce podanie čiernej farby. Tiež majú rýchlejšiu odozvu a väčší kontrast, čo sa ale u moderných LCD televízorov pomerne stiera. Nevýhodou je vyššia spotreba a hmotnosť.

Na akom princípe pracujú plazmové displeje?

Plazmový displej sa skladá z dvoch veľkých sklenených dosiek, medzi ktorými nájdete maličké komôrky s elektródou, ktoré sú naplnené silne ionizovanou zmesou vzácnych plynov. Keď monitor alebo televízor zapnete, elektróda privedie do plynu prúd a v plazme sa uvoľnia voľné elektróny. Kladné ióny a záporné elektróny sa začnú zrážať, čo spôsobí, že sa ióny dostanú do excitovaného stavu a uvoľnia fotón. Na čelnej strane každej komôrky je nanesená vrstva špeciálnych chemikálií - luminofórov, ktoré po uvoľnení fotónov začnú žiariť červenou, zelenou alebo modrou farbou. Kombináciou týchto troch farieb vzniká obrazový bod. Prekrytím červenej, zelenej a modrej možno vytvoriť akúkoľvek farbu viditeľného spektra vrátane reálnej čiernej.

Porovnanie počítačových monitorov

Monitor

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady