Vytvorené: 19. 10. 2013 Tlačiť
S nástupom veľkoplošných televízorov s uhlopriečkou 42’’ a vyššie sme sa začali stretávať s plazmovými obrazovkami. Ich obraz bol veľmi ústretový ku „kvalite“ nášho televízneho vysielania a tak si plazmové obrazovky získali pomerne veľkú obľubu. Oproti LCD obrazovkám majú navyše vynikajúce podanie čiernej farby. Tiež majú rýchlejšiu odozvu a väčší kontrast, čo sa ale u moderných LCD televízorov pomerne stiera. Nevýhodou je vyššia spotreba a hmotnosť.
Na akom princípe pracujú plazmové displeje?
Plazmový displej sa skladá z dvoch veľkých sklenených dosiek, medzi ktorými nájdete maličké komôrky s elektródou, ktoré sú naplnené silne ionizovanou zmesou vzácnych plynov. Keď monitor alebo televízor zapnete, elektróda privedie do plynu prúd a v plazme sa uvoľnia voľné elektróny. Kladné ióny a záporné elektróny sa začnú zrážať, čo spôsobí, že sa ióny dostanú do excitovaného stavu a uvoľnia fotón. Na čelnej strane každej komôrky je nanesená vrstva špeciálnych chemikálií - luminofórov, ktoré po uvoľnení fotónov začnú žiariť červenou, zelenou alebo modrou farbou. Kombináciou týchto troch farieb vzniká obrazový bod. Prekrytím červenej, zelenej a modrej možno vytvoriť akúkoľvek farbu viditeľného spektra vrátane reálnej čiernej.
· Simulácie z fyziky· O Slovensku po slovensky· Slovenské kroje· Kurz národopisu· Diela maliarov· Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel· Odborné obrázkové slovníky· Poradňa žiadaného učiteľa· Rýchlokurz Angličtiny. Rozprávky (v mp3)· PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)Seriály:· História sveta (1÷6)· História Slovenska (1÷5)· História módy (1÷5).
Členstvo na portáli
Poznámka pre autora
Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady |