Vytvorené: 19. 10. 2013 Tlačiť

Monitory, ktorých aktívnym prvkom sú svetelné diódy, tzv. LED (Light Emitting Diode), poskladané do matice pokrývajúcej celú plochu obrazovky.

Ich veľkou výhodou je stabilný obraz a vysoký počet zobraziteľných farieb.

Na akom princípe pracujú LED monitory?

LED obrazovka pracuje na princípe aditívneho sčítania farieb, kedy každý jednotlivý plnofarebný bod obrazovky tvorí trojica červenej, zelenej a modrej LED. Vďaka obmedzenej rozlišovacej schopnosti ľudského oka svetlá trojice diód splynú pozorovateľovi do jedného farebného bodu. Čím je vzdialenosť medzi LED väčšia, tým je väčšia aj minimálna pozorovacia vzdialenosť. 

Diódy sú vsadené do plochy obrazovky s tienidlami. Tienidlá sú výstupky tvoriace striešku nad LED. Tá zabraňuje dopadu slnečného žiarenia a chráni ich pred mechanickým poškodením.

Čierna farba podkladu obrazovky zaisťuje optimálne podmienky pre maximálne využitie farebného rozsahu a intenzity vyžarovaného svetla. Rozdielnou intenzitou svitu jednotlivých LED možno dosiahnuť zobrazenie až 68 miliárd farieb.

Obrazové dáta sú spracovávané v počítači prostredníctvom riadiacej aplikácie, ktorá každej z diód priraďuje odlišnú intenzitu svitu. Táto informácia je zasielaná riadiacej jednotke v umiestnenej priamo v obrazovke. Všetko sa deje v reálnom čase pri obnovovacej frekvencii až 600 Hz. Vysoká obnovovacia schopnosť zaručuje, že obraz LED nebliká.

Porovnanie počítačových monitorov

Monitor

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Umela inteligencia Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť


  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady