Vytvorené: 15. 12. 2013 Tlačiť

Všetky hardvérové[1] aj softvérové[2] technické prostriedky, ktoré zabezpečujú spojenie a výmenu informácií medzi počítačmi.

Počítačové siete umožňujú používateľom komunikovať a zdieľať hardvérové, softvérové a údajové zdroje, t.j. spájanie počítačov do siete prináša množstvo výhod.

 • Asi najdôležitejšia je možnosť zdieľania údajov a fakt, že ak ich zmeníme, majú aktuálnu verziu okamžite k dispozícii všetci ostatní používatelia bez toho, aby bolo potrebné zmenené údaje manuálne medzi počítačmi prenášať alebo kopírovať. Túto filozofiu využívajú všetky databázové a informačné systémy – používatelia na rôznych počítačoch pracujú s údajmi, ktoré sú umiestnené na spoločnom serveri.
 • Je možné zdieľať hardvér pripojený k inému počítaču. Najčastejšie sa zdieľa tlačiareň a disková kapacita. Pokiaľ máme tlačiareň pripojenú k niektorému počítaču v sieti, podmienkou tlačenia je, aby bol zapnutý. V prípade, že tlačiareň je do siete pripojená samostatne (prostredníctvom vbudovaného alebo externého tlačového servera) môžeme prostredníctvom nej tlačiť priamo. Zdieľanie pamäťových zariadení umožňuje v prípade nedostatku napr. diskovej kapacity na jednom počítači uložiť údaje na pevný disk iného počítača.
 • Umožňuje pripojeným používateľom komunikovať – vymieňať správy či už prostredníctvom elektronickej pošty alebo prostredníctvom aplikácií umožňujúcich okamžité zobrazovanie správ na počítači adresáta.
 • Monitorovanie činnosti a vzdialená správa pripojených počítačov je využiteľné vo výučbe (učiteľ sleduje činnosť žiakov), pri odhaľovaní porúch (počítač, ktorý nekomunikuje má zrejme problém), vo výrobnom procese (možnosť nastavenia zmien na vzdialenom počítači na základe informácií získaných monitorovaním) a pod.
 • Výhodou špecifickou skôr pre mohutné systémy ako školské počítačové siete je možnosť zdieľania výkonu tak, že úlohy vyžadujúce vysoký výkon sa rozdelia na čiastkové, ktoré potom riešia jednotlivé počítače. Zvýšenie spoľahlivosti systému spočíva v nasadení viacerých počítačov na zabezpečenie rovnakej alebo takmer rovnakej činnosti – v prípade, ak jeden z počítačov vypadne, systém ho dokáže nahradiť ďalším, napr. zvýšením jeho zaťaženia.
[1] Počítače, prepájacie káble a zariadenia.
[2] Programy pracujúce na základe štandardizovaných protokolov.
x Počítačové siete a priemyselné komunikácie (e-kurz STU, FEI)
Zdroje
Prevzaté a upravené z:
Ján Skalka, Cyril Klimeš, Gabriela Lovászová, Peter Švec, Informatika na maturity a prijímacie skúšky, Enigma, Nitra 2007, ISBN 978-80-89132-50-8.
Hodnotenie užitočnosti článku:


  Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2023 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady