Vytvorené: 02. 01. 2014 Tlačiť

Zaoberá sa prenášaním informácií vyjadrených polohou, držaním tela a konfiguráciou jeho častí.

Blízko k nej má i kinezika (sleduje telo v jeho dynamickosti).

Pre úspech rečníckeho prejavu nie je dôležitá obsahová stránka, ale i to, čo počas prejavu „hovorí“ telo rečníka. Principiálne by slovesá rečníka nemali byť v rozpore s pohybmi jeho tela, mali by synchronizovať a pôsobiť uvoľnene.

Najdôležitejšie zásady posturiky v praktickej rétorike:

Pohyb tela pri rečníckom prejave nesie so sebou informácie o momentálnom rozpoložení a psychickom stave rečníka, o stupni jeho sebavedomia. Rečník by mal vedieť prekonať i prípadné nepriaznivé psychické i fyzické stavy (depresia, únava, bolesť hlavy a pod.) a pôsobiť (pohybovať sa) hneď od začiatku prejavu vyrovnane a sebavedome.

Zo štyroch základných polôh tela (sedenie, státie, ležanie, kľačanie) je pre rečníka relevantné iba státie. Voľba spôsobu pohybu je pri rečníckom prejave obmedzená v podstate iba na dva možné spôsoby:

 • postoj na jednom mieste,
 • nenápadné (občasné) menenie miesta počas prejavu.

Pri druhom spôsobe je však správny iba pohyb pred poslucháčmi, stereotypná chôdza pred poslucháčmi i pomedzi nich patrí medzi zlozvyky.

Spôsob pohybu rečníka počas rečníckeho prejavu odráža nielen jeho vzťah k poslucháčom, ale k celému podujatiu. Prípadné upíjanie si kávy či iného nápoja pôsobí netaktne a rušivo (používanie nápoja zo zdravotných dôvodov je potrebné vopred komentovať).

Jedným zo žánrov rečníckych prejavov je prednáška. Rečník často píše v jej priebehu pojmy, resp. poučky na tabuľu. Vtedy treba dodržiavať dôstojnú polohu tela a pomocou introspekcie ju držať pod kontrolou. Písanie takmer pokľačiačky, resp. na špičkách pôsobí nedôstojne a komicky.

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Umela inteligencia Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť


  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady