Vytvorené: 02. 01. 2014 Tlačiť

Zaoberá sa prenášaním informácií vyjadrených polohou, držaním tela a konfiguráciou jeho častí.

Blízko k nej má i kinezika (sleduje telo v jeho dynamickosti).

Pre úspech rečníckeho prejavu nie je dôležitá obsahová stránka, ale i to, čo počas prejavu „hovorí“ telo rečníka. Principiálne by slovesá rečníka nemali byť v rozpore s pohybmi jeho tela, mali by synchronizovať a pôsobiť uvoľnene.

Najdôležitejšie zásady posturiky v praktickej rétorike:

Pohyb tela pri rečníckom prejave nesie so sebou informácie o momentálnom rozpoložení a psychickom stave rečníka, o stupni jeho sebavedomia. Rečník by mal vedieť prekonať i prípadné nepriaznivé psychické i fyzické stavy (depresia, únava, bolesť hlavy a pod.) a pôsobiť (pohybovať sa) hneď od začiatku prejavu vyrovnane a sebavedome.

Zo štyroch základných polôh tela (sedenie, státie, ležanie, kľačanie) je pre rečníka relevantné iba státie. Voľba spôsobu pohybu je pri rečníckom prejave obmedzená v podstate iba na dva možné spôsoby:

  • postoj na jednom mieste,
  • nenápadné (občasné) menenie miesta počas prejavu.

Pri druhom spôsobe je však správny iba pohyb pred poslucháčmi, stereotypná chôdza pred poslucháčmi i pomedzi nich patrí medzi zlozvyky.

Spôsob pohybu rečníka počas rečníckeho prejavu odráža nielen jeho vzťah k poslucháčom, ale k celému podujatiu. Prípadné upíjanie si kávy či iného nápoja pôsobí netaktne a rušivo (používanie nápoja zo zdravotných dôvodov je potrebné vopred komentovať).

Jedným zo žánrov rečníckych prejavov je prednáška. Rečník často píše v jej priebehu pojmy, resp. poučky na tabuľu. Vtedy treba dodržiavať dôstojnú polohu tela a pomocou introspekcie ju držať pod kontrolou. Písanie takmer pokľačiačky, resp. na špičkách pôsobí nedôstojne a komicky.

Hodnotenie užitočnosti článku:


    Umela inteligencia Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

     

    · Simulácie z fyziky 
    · O Slovensku po slovensky 
    · Slovenské kroje
    · Kurz národopisu
    · Diela maliarov
    · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
    · Odborné obrázkové slovníky
    · Poradňa žiadaného učiteľa
    · Rýchlokurz Angličtiny
    . Rozprávky (v mp3)
    · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
    Seriály:
    · História sveta (1÷6)
    · História Slovenska (1÷5)
    · História módy (1÷5).

                                       
    Členstvo na portáli
    Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
    Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
    Poznámka pre autora

    Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť


    Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady