Vytvorené: 02. 01. 2014 Tlačiť
V mimike rečníka sa odráža dynamická stránka jeho tváre, ktorá má silnú výpovednú hodnotu. Výraz tváre (ústa, nos, líca, čelo, brada, oči a ich okolie) pomerne zreteľne odráža psychické stavy rečníka a je to najpriezračnejšia nonverbálna „reč“. Pomáha rečníkovi pri vyjadrovaní jeho osobného vzťahu k prednášanej problematike. Pohyb čela napríklad odráža hĺbku a šírku problému (starosť, bezradnosť, nerozhodnosť, váhanie, uvažovanie...), pery zase pomerne presne naznačujú súhlas (nesúhlas), obrvy stupeň zainteresovanosti a podobne.
Mimika pôsobí zvyčajne spolu s gestikuláciou, alebo ju mierne predchádza. Ak vychádzame z poznatkov o existencii siedmich primárnych emócií (šťastie, prekvapenie, strach, zlosť, smútok, spokojnosť, záujem), ukazuje sa, že v prvom type prejavov (všeobecné, vecné, odborno-náučné) sú relevantné iba mimické prejavy spokojnosti a záujmu, všetky ďalšie majú uplatnenie najmä v prejavoch druhého typu (zvláštne, slávnostné, príležitostné).
Hoci mimika je z väčšej časti spontánna, nenaučená, dokonca podvedome realizovaná „reč“, nemožno v rečníctve celkom vylúčiť možnosti jej čiastočného regulovania (prostredníctvom introspekcie) v záujme zvýšenia účinku prejavu, resp. zbavenia sa neprimeraným mimických variácií.
· Simulácie z fyziky· O Slovensku po slovensky· Slovenské kroje· Kurz národopisu· Diela maliarov· Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel· Odborné obrázkové slovníky· Poradňa žiadaného učiteľa· Rýchlokurz Angličtiny. Rozprávky (v mp3)· PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)Seriály:· História sveta (1÷6)· História Slovenska (1÷5)· História módy (1÷5).
Členstvo na portáli
Poznámka pre autora
Copyright © 2013-2025 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady |