Vytvorené: 18. 01. 2014 Tlačiť

Udalosti, ktoré viedli najprv k zvrhnutiu cára Mikuláša II., a neskôr k prevzatiu moci boľševikmi, ktorých viedol Vladimír Iľjič Lenin.

Revolúcia roku 1917 ukončila nielen samoderžavie, ale aj tristoročnú vládu dynastie Romancov. V skutočnosti išlo o dve revolúcie. V prvej, februárovej (podľa západného kalendára marcovej), získala moc liberálna inteligencia spoločne so sociálnodemokratickými menševikmi. Chceli vytvoriť demokratickú republiku západného typu. Druhá revolúcia, Októbrová (podľa západného kalendára Októbrová), už bola boľševická. Viedli ju komunisti, ktorí chceli násilnou cestou vytvoriť marxistický proletársky štát.

Roky útlaku a neznesiteľné útrapy prvej svetovej vojny vyvolali vo februári 1917 v Petrohrade (dnešnom Sankt Peterburgu) štrajky a vzbury. Cár musel odstúpiť a moc prevzala dočasná vláda kniežaťa ľvova, ktorého v júli vystriedal socialista Alexander Kerenskij. Proti vláde sa postavil silnejúci petrohradský mestský soviet (rada) robotníckych a vojenských zástupcov. V októbri boľševici pod vedením Vladimíra Iľjiča Lenina obsadili Zimný palác, sídlo dočasnej vlády, pozatýkali jej ministrov a zmocnili sa najvýznamnejších miest. vytvorili novú vládu (tzv. vládu ľudových komisárov), pôdu rozdelili roľníkom a zoštátnili banky.

 

 

V januári 1918 začala nová moc budovať Červenú armádu. V júli 1918 bol popravený cár Mikuláš II. a jeho rodina. Bola prijatá sovietska ústava a Lenin presídlil vládu z Petrohradu do Moskvy Keď proti revolúcii povstali jej protivníci, vypukla Ruská občianska vojna, ktorá sa po troch rokoch skončila víťazstvom boľševikov.

Päť rokov po revolúcii v roku 1922 vznikol Zväz sovietskych socialistických republík.

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Umela inteligencia Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť


  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady