Vytvorené: 23. 01. 2014 Tlačiť

Program, ktorý z napísaného programu vytvorí aplikáciu schopnú behu, t.j. transformuje zdrojový kód do kódu, ktorý dokáže procesor vykonať. V praxi rozlišujeme dva typy prekladačov: kompilátor a interpreter.

Kompilátor pracuje tak, že zo zdrojového kódu (programovacieho jazyka) vytvorí aplikáciu – spustiteľný súbor obsahujúci príkazy, ktoré dokáže procesor po jeho spustení okamžite vykonávať. Skompilovaný súbor nepotrebuje na svoj beh žiadne ďalšie podporné nástroje a možno ho spustiť ako samostatný program prakticky na ľubovoľnom počítači toho typu a s tým operačným systémom, pre ktorý bol skompilovaný. Vykonávanie tohto typu programu je podmienené zdrojovým kódom bez syntaktických (jazykových) chýb – ak kompilátor nájde chybu, zdrojový kód sa nedá skompilovať.

Interpreter prekladá zdrojový kód po každom spustení programu príkaz po príkaze (interpreter príkaz prečíta, preloží a procesor vykoná). V prípade, že program obsahuje chybu, bude odhalená až vtedy, keď na ňu interpreter narazí.

Oproti kompilátoru sa vykonávanie realizuje podstatne pomalšie, pretože každý príkaz je potrebné prečítať, preložiť a až potom vykonať. Ďalšou nevýhodou je potreba umiestnenia interpretera v počítači, kde sa interpretovaný program vykonáva.

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2023 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady