Vytvorené: 15. 02. 2014 Tlačiť
Každý mikroprocesor dokáže pracovať s dátami uloženými vo vonkajšej pamäti. Okrem toho má však každý mikroprocesor nejakú vlastnú internú pamäť organizovanú do tzv. registrov.
Do väčšiny registrov je možné uložiť hodnotu šírky maximálne takej, ako je šírka slova mikroprocesora. Počet registrov a ich úlohy sa líšia podľa konkrétnych mikroprocesorov.
Typy registrov
Každý mikroprocesor obvykle obsahuje niekoľko registrov, ktoré nemajú presne určený účel. Ukladajú sa do nich napríklad operandy a výsledky aritmetických operácií. Nazývajú sa univerzálne registre.
Register mikroprocesora, ktorý obsahuje adresu práve spracovávanej inštrukcie sa nazýva čítač inštrukcií programu (Program counter, Instruction pointer). Obsah tohto registra môže programátor meniť nepriamo pomocou inštrukcií skoku alebo volania a návratu z podprogramu.
Stavový register (Status register) súvisí s mechanizmom, ktorý mikroprocesory používajú na podmienené spracovanie inštrukcií. Väčšina spracovávaných inštrukcií nastaví podľa výsledku svojej operácie presne určený bit v stavovom registri (napr. bit s názvom Zero flag je nastavený práve vtedy, ak posledná aritmetická inštrukcia mala nulový výsledok). Inštrukcie skoku a niektoré iné inštrukcie je teda možné podmieniť momentálnym nastavením jednotlivých bitov stavového registra.
Adresu vrcholu zásobníka obsahuje ukazovateľ zásobníka (Stack pointer).
· Simulácie z fyziky· O Slovensku po slovensky· Slovenské kroje· Kurz národopisu· Diela maliarov· Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel· Odborné obrázkové slovníky· Poradňa žiadaného učiteľa· Rýchlokurz Angličtiny. Rozprávky (v mp3)· PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)Seriály:· História sveta (1÷6)· História Slovenska (1÷5)· História módy (1÷5).
Členstvo na portáli
Poznámka pre autora
Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady |