Vytvorené: 15. 02. 2014 Tlačiť

Pamäťové miesta umiestnené na čipe mikroprocesora. Umožňujú rýchlejší prístup k operandom aritmetických a logických operácií, používajú sa na výpočet adresy operandu alebo inštrukcie a na riadenie mikroprocesora.

Každý mikroprocesor dokáže pracovať s dátami uloženými vo vonkajšej pamäti. Okrem toho má však každý mikroprocesor nejakú vlastnú internú pamäť organizovanú do tzv. registrov.

Do väčšiny registrov je možné uložiť hodnotu šírky maximálne  takej, ako je šírka slova mikroprocesora. Počet registrov a ich úlohy sa líšia podľa konkrétnych mikroprocesorov.

Typy registrov

Každý mikroprocesor obvykle obsahuje niekoľko registrov, ktoré nemajú presne určený účel. Ukladajú sa do nich napríklad operandy a výsledky aritmetických operácií. Nazývajú sa univerzálne registre.

Register mikroprocesora, ktorý obsahuje adresu práve spracovávanej inštrukcie sa nazýva čítač inštrukcií programu (Program counter, Instruction pointer). Obsah tohto registra môže programátor meniť nepriamo pomocou inštrukcií skoku alebo volania a návratu z podprogramu.

Stavový register (Status register) súvisí s mechanizmom, ktorý mikroprocesory používajú na podmienené spracovanie inštrukcií. Väčšina spracovávaných inštrukcií nastaví podľa výsledku svojej operácie presne určený bit v stavovom registri (napr. bit s názvom Zero flag je nastavený práve vtedy, ak posledná aritmetická inštrukcia mala nulový výsledok). Inštrukcie skoku a niektoré iné inštrukcie je teda možné podmieniť momentálnym nastavením jednotlivých bitov stavového registra.

Adresu vrcholu zásobníka obsahuje ukazovateľ zásobníka (Stack pointer).

Poznámka
Zásobník je dátová štruktúra fungujúca na princípe LIFO – Last in, First out (posledný dnu - prvý von). Ak na vrchol zásobníka pridáme hodnotu, ukazovateľ zásobníka sa patrične posunie, ak z vrcholu hodnotu odoberieme, posunie sa opačným smerom. Je využívaný mikroprocesorom na uschovanie dát, ako napríklad dočasne existujúcich (lokálnych) premenných, alebo návratovej adresy pri volaní podprogramu.
Hodnotenie užitočnosti článku:


  Umela inteligencia Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť


  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady