Vytvorené: 21. 10. 2013 Tlačiť

Základný vstupno-výstupný systém počítača umiestnený na jeho základnej doske, akronym anglických slov Basic Input/Output System.

Obsahuje množinu obslužných programov nevyhnutných pre činnosť počítača, ktoré zabezpečujú:

 • test počítača pri zapnutí, ktorý kontroluje existenciu a testuje základné zariadenia systému, ako aj rozširujúce karty zasunuté v slotoch,
 • zavedenie (štart) operačného systému – BIOS skontroluje či sú na disku, z ktorého sa má operačný systém načítať do RAM, k dispozícii potrebné údaje. Ak ich nájde, zavedie ich do operačnej pamäte a odovzdá im riadenie,
 • základné funkcie určené na obsluhu prerušení a štandardných zariadení počítača. Tieto pred spustením operačného systému zabezpečujú komunikáciu s používateľom na úrovni klávesnice a zobrazovania v textovom režime. Po jeho spustení zasa v niektorých operačných systémoch predstavujú prostredníka pri komunikácii operačného systému a samotného hardvéru.
Poznámka
V minulosti býval BIOS umiestňovaný do pamätí typu ROM, ktoré nemohli byť menené, no v súčasnosti sa vzhľadom na neustále vylepšovanie softvéru a možnosti opravy chýb presunul na úroveň flash EEPROM, vďaka čomu je možná jeho aktualizácia (obyčajne je k dispozícii na stránke výrobcu základnej dosky). Aktualizácia sa realizuje prostredníctvom špeciálneho programu, ktorý prepíše pôvodný obsah BIOSu novým.
Pokiaľ by bol BIOS prepísaný nevhodne (nesprávnym obsahom, poškodeným súborom a pod.), mohlo by sa stať, že počítač už nenaštartuje, a preto niektorí výrobcovia umiestňujú na základnú dosku záložný BIOS, alebo neumožňujú prepísať tú časť, ktorá sa stará o zavedenie systému.
S rýchlym vývojom hardvéru BIOS prestal byť doménou základných dosiek a presunul sa i do ďalších zariadení (firmware). 
Zdroje
Prevzaté a upravené z:
Ján Skalka, Cyril Klimeš, Gabriela Lovászová, Peter Švec, Informatika na maturity a prijímacie skúšky, Enigma, Nitra 2007, ISBN 978-80-89132-50-8.
Hodnotenie užitočnosti článku:


  Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2023 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady