Pascal - Údajové typy jednoduché (Integer, Longint, Char, String, Boolean, Real) :)

Vytvorené: 21. 10. 2013 Tlačiť

Typ Integer je zrejme najpoužívanejším. V Turbo pascale je jeho hodnota zakódovaná do 2 bajtov. Už vieme, že do jedného bajtu možno zakódovať 256 rôznych hodnôt, do dvoch bajtov 256*256=65 536 hodnôt.

V prípade celých čísel je jeden bit vyhradený pre znamienko, z čoho vyplýva, že pri 2 bajtovom type máme k dispozícii hodnoty v rozsahu -32 768..32 767.

Pokiaľ tento rozsah (napr. pri výpočte) prekročíme, môže sa podľa nastavení kompilátora vyvolať chyba počas behu programu alebo sa bez výstrahy pokračuje vo vykonávaní programu – samozrejme s tým, že výsledok už nebude správny.

Longint je celočíselný typ, ktorého hodnota je v Turbo pascale zakódovaná do 4 bajtov. k dispozícii tak máme hodnoty v rozsahu –2 147 483 648..2 147 483 647.

Char je typ určený na uschovávanie znakov a reprezentovaný je jedným bajtom, vďaka čomu dokáže zakódovať 256 hodnôt. Transformácia číselných hodnôt na znaky sa realizuje prostredníctvom ASCII tabuľky, kde každej numerickej hodnote zodpovedá práve jeden znak.

Pre uschovávanie slov alebo viet, tzv. reťazcov znakov, je určený typ String.  

Boolean potrebuje pre zakódovanie svojich dvoch hodnôt (true, false) len 1 bit, no obyčajne v prostredí Windows využíva celý bajt.

Real je neordinálnym typom, ktorý vnútorne pozostáva z dvoch častí: mantisy a exponenta. Napr. pre číslo 1, 4587E20, ktoré predstavuje hodnotu 1, 4587*1020 je mantisou 1,4587 a exponentom 20. Platí, že čím presnejšiu hodnotu požadujeme, tým viac bitov má byť vyhradených pre exponent.

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Umela inteligencia Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť


  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady