Vytvorené: 29. 03. 2014 Tlačiť

Spojenie camera obscura pochádza z latinčiny a prekladá sa ako tmavá komora. Je to vlastne svetlotesná krabica do ktorej je navŕtaný malý otvor. Na vnútornej strane krabice, ktorá leží oproti otvoru sa zobrazuje prostredie, ktoré sa nachádza pred samotnou krabicou. Svetlo sa šíri priamočiaro a svetelné lúče odrazené od predmetov ktoré sú vonku, prechádzajú takmer cez jeden bod - cez malú dierku, preto ich obrazy zachytené na matnici budú prevrátené.

 

 

Čím viac budeme pozorovaný predmet približovať k otvoru, tým bude jeho obraz väčší. Otvor camery musí byť veľmi malý, aby bol zobrazený obraz dostatočne ostrý. Malý otvor na tmavej komore spôsobuje jednu nevýhodu. Množstvo dopadajúceho svetla je malé a teda obraz je v tmavej komore pomerne slabý. Tento nedostatok sa dá odstrániť pomocou spojnej šošovky, ktorú nasadíme na miesto malého otvoru[1].

[1] Fotoaparát je v podstate taktiež tmavá komora, len má pred otvorom ktorým prechádzajú svetelné lúče šošovku - objektív.
Hodnotenie užitočnosti článku:


  Umela inteligencia Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť


  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady