Riziká - Počítačové vírusy, vírus, makrovírus a červ, spyware, keylogger, rootkit :)

Vytvorené: 07. 04. 2014 Tlačiť

Programy, ktoré niekto vytvoril, aby získal dôverné dáta z vášho počítača (napr. heslá), získal kontrolu nad vašim počítačom (alebo aspoň dokázal využívať jeho zdroje), prípadne zničil vašu prácu.

 

 

Vírus

Malý program, ktorý sa dokáže vložiť do iného programu a spolu s ním sa šíriť. Spustením programu teda spúšťate nevedomky aj vírus, ktorý napadne ďalšie programy.  

Makrovírus

Vírus, ktorý nie je súčasťou programu, ale dokumentu, ktorý môže obsahovať makrá, ktoré predstavujú v dokumente vložené programové kódy.

Červ

Má  vlastný súbor a väčšinou sa snaží presvedčiť užívateľa počítača, aby ho spustil, prípadne využíva bezpečnostnú chybu (poštového programu, prehliadača webových stránok) a snaží sa spustiť sám. Niektoré internetové červy využívajú chyby v zabezpečení sieťového prepojenia operačného systému a šíria sa priamo v paketoch sieťového protokolu. Sú veľmi nebezpečné, pretože ich nezachytí antivírový program a tiež nevyžadujú k napadnutiu počítača aktivitu používateľa (len jeho pasivitu, t.j. nenainštalovanie bezpečnostnej záplaty vydanej tvorcami systému). 

Spyware

Program, ktorý zbiera informácie o užívateľovi a jeho aktivitách bez jeho vedomia, t.j. bez jeho súhlasu, a tie následne odosiela napríklad rôznym marketingovým oddeleniam[1].

Rootkit

Škodlivý kód, ktorý beží v jadre operačného systému s právami administrátora počítača. Preto sa zle detekuje a odstraňuje. Ide o zložitý a nebezpečný program, ktorý umožňuje jeho autorovi získať kompletnú kontrolu nad vašim zariadením bez toho, aby ste si to vôbec všimli. 

[1] Najnebezpečnejší druhom spyware sú keyloggery, ktoré zaznamenávajú všetky stlačenia kláves a tak dokážu získať napr. prístupové heslá do počítačového systému, čísla kreditných kariet, registračné kľúče. V ojedinelých prípadoch sledujú aj kliknutia myšou či nahrávajú videá činnosti užívateľa.
Hodnotenie užitočnosti článku:


  Umela inteligencia Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť


  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady