Riziká - Počítačové vírusy, vírus, makrovírus a červ, spyware, keylogger, rootkit :)

Vytvorené: 07. 04. 2014 Tlačiť

Programy, ktoré niekto vytvoril, aby získal dôverné dáta z vášho počítača (napr. heslá), získal kontrolu nad vašim počítačom (alebo aspoň dokázal využívať jeho zdroje), prípadne zničil vašu prácu.

 

 

Vírus

Malý program, ktorý sa dokáže vložiť do iného programu a spolu s ním sa šíriť. Spustením programu teda spúšťate nevedomky aj vírus, ktorý napadne ďalšie programy.  

Makrovírus

Vírus, ktorý nie je súčasťou programu, ale dokumentu, ktorý môže obsahovať makrá, ktoré predstavujú v dokumente vložené programové kódy.

Červ

Má  vlastný súbor a väčšinou sa snaží presvedčiť užívateľa počítača, aby ho spustil, prípadne využíva bezpečnostnú chybu (poštového programu, prehliadača webových stránok) a snaží sa spustiť sám. Niektoré internetové červy využívajú chyby v zabezpečení sieťového prepojenia operačného systému a šíria sa priamo v paketoch sieťového protokolu. Sú veľmi nebezpečné, pretože ich nezachytí antivírový program a tiež nevyžadujú k napadnutiu počítača aktivitu používateľa (len jeho pasivitu, t.j. nenainštalovanie bezpečnostnej záplaty vydanej tvorcami systému). 

Spyware

Program, ktorý zbiera informácie o užívateľovi a jeho aktivitách bez jeho vedomia, t.j. bez jeho súhlasu, a tie následne odosiela napríklad rôznym marketingovým oddeleniam[1].

Rootkit

Škodlivý kód, ktorý beží v jadre operačného systému s právami administrátora počítača. Preto sa zle detekuje a odstraňuje. Ide o zložitý a nebezpečný program, ktorý umožňuje jeho autorovi získať kompletnú kontrolu nad vašim zariadením bez toho, aby ste si to vôbec všimli. 

[1] Najnebezpečnejší druhom spyware sú keyloggery, ktoré zaznamenávajú všetky stlačenia kláves a tak dokážu získať napr. prístupové heslá do počítačového systému, čísla kreditných kariet, registračné kľúče. V ojedinelých prípadoch sledujú aj kliknutia myšou či nahrávajú videá činnosti užívateľa.
Hodnotenie užitočnosti článku:


  Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady