Vytvorené: 30. 04. 2014 Tlačiť

Úlohou operačného systému je zabezpečiť nasledovné funkcie:

 • V prvom rade komunikáciu s používateľom sprístupňovaním vstupných (napr. klávesnica, myš) a výstupných (napr. monitor, tlačiareň) zariadení, rozhodovaním o prideľovaní kanálov (napr. DMA pevného disku na uloženie alebo načítanie údajov) pri žiadostiach používateľa a/alebo systému.
 • Prideľovanie prostriedkov systému používateľom alebo aplikáciám. Toto môže byť realizované na úrovni pridelenia prostriedku (procesor, pamäť, kanál pre zápis alebo čítanie údajov) alebo času na jeho používanie. Aktuálny stav procesora pre práve spracúvaný procesor sa „odloží“, spracuje sa nový proces alebo jeho časť a procesor pokračuje po načítaní odložených údajov v pôvodnom procese od miesta, kde bola jeho činnosť prerušená.
 • Riadenie prístupu k súborom sa využíva v operačných systémoch, ktoré umožňujú definovať  pre daný súbor a konkrétneho používateľa práva na čítanie, zmenu súboru alebo vykonanie programu uloženého v súbore, prípadne mu prístup zakázať.
 • Vykonávanie programov - zavádzanie programov do operačnej pamäte (spúšťanie) alebo spájanie sa s existujúcimi knižnicami poskytujúcimi ďalšie funkcie.
 • Vytváranie programov na používateľskom rozhraní (editori kódu, kompilátory, ladiace programy a pod.).
 • Diagnostiku, detekciu chýb, chybové zariadenie a protokolovanie činností – operačný systém vykonáva autokontrolu systému, detekuje chyby a v prípade, ak sa mu ich nepodarí odstrániť, správa sa podľa predpísanej rutiny. Takisto je potrebné, aby chránil systém pred stratou údajov, napr. pri výpadku napätia. O vykonaných operáciách a chybách sa vedú záznamy v protokolovacích súboroch.
 • Komunikáciu s inými systémami (počítačmi) v sieti pri použití sieťových operačných systémov.
Zdroje
Prevzaté a upravené z:
Ján Skalka, Cyril Klimeš, Gabriela Lovászová, Peter Švec, Informatika na maturity a prijímacie skúšky, Enigma, Nitra 2007, ISBN 978-80-89132-50-8.
Hodnotenie užitočnosti článku:


  Umela inteligencia Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť


  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady