Vytvorené: 05. 05. 2014 Tlačiť

Súbor štandardov pôvodne určených pre bezdrôtové lokálne siete (LAN), v súčasnosti často používaný na pripojenie k Internetu.

 

 

Osobe so zariadením s bezdrôtovým adaptérom (PC, notebook, PDA) umožňuje pripojenie k internetu v blízkosti prístupového bodu (access point)[1]. Geografická oblasť pokrytá jedným alebo niekoľkými prístupovými bodmi sa nazýva hotspot.

Wifi siete podporujú roaming, vďaka ktorému sa môže mobilná klientská stanica (napr. prenosný počítač) presúvať od jedného prístupového bodu k druhému bez straty spojenia súčasne s pohybom používateľa v budove alebo oblasti.

Od roku 2003 je bežnou rýchlosť prenosu 54 Mb/s v pásme 2,4 GHz. Rýchlosť a kvalita spojenia závisí od priamej viditeľnosti, počasia a nezarušenosti[2] používaného kanála, v ideálnych podmienkach umožňuje wifi komunikáciu do vzdialenosti stoviek metrov.

Podobne ako iné bezdrôtové siete, aj wifi sieť je výhodné použiť v priestoroch, kde sa nemôžu viesť káble, napr. vo vonkajších priestoroch alebo v historických budovách. 

Poznámka
Názov Wi-Fi je slovná hračka ku „Hi-Fi“ (high fidelity – „vysoká vernosť“), čo by sa dalo aplikovať ako skratka ku wireless fidelity – „bezdrôtová vernosť“, názov však v skutočnosti skratkou nie je.
[1] Prístupové body sa dajú využiť na ukradnutie osobných informácií vysielaných wifi klientmi.
[2] Úspech wifi prinieslo využívanie bezlicenčného pásma, čo má negatívne dôsledky vo forme silného zarušenia príslušného frekvenčného spektra (napr. bluetooth, mikrovlnými rúrami, bezdrôtovými telefónmi...) a stále častejších bezpečnostných incidentov.

Bezdrôtové spojenie, bluetooth, wifi (wi-fi), satelitné pripojenie, optické vlákno a optický kábel

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2023 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady