Vytvorené: 02. 06. 2014 Tlačiť

Kakao sa získava z plodov kakaovníka. Po prvý raz sa s touto vzácnou plodinou stretli pôvodní obyvatelia Mexika Mayovia a Aztékovia. Kakaovníky boli v tom čase veľmi vzácnou plodinou, dostupnou iba vládnucim vrstvám a duchovným, ktorí ho používali pri náboženských obradoch. Zachovali sa záznamy aj o tom, že kakao sa používalo aj ako platidlo.

Prvý Európan, ktorý videl kakao, bol Krištof Kolumbus. V tom čase pokladali kakaovníkové či kakaové bôby za cenný liek, až neskôr z nich začali robiť kakao a rozšírilo sa ako pochúťka. O využití kakaa a o prvom spracovaní na čokoládu sa dozvedáme z prvých španielskych cestopisov a správ z konca 16. storočia. Po roku 1661, za vlády Ľudovíta XIV., bola čokoláda vo Francúzsku bežnou pochúťkou.

Kakao sa vyrába zo semien plodov kakaovníka, stále zeleného stromu, vysokého 4-8 m. Plod kakaovníka pripomína veľký struk a je na ňom až 70 semien. Semená obsahujú tuky, bielkoviny, škrob, triesloviny, kofeín a organické kyseliny. Čerstvé semená sú bez vône a charakteristickú kakaovú vôňu získajú až fermentáciou a sušením. Kakaovník začína rodiť až po 3. roku od výsadby a prvé bôby sa zbierajú po 5. až 6. roku. Potom rodí až 20-60 rokov. Jeho plody dozrievajú po celý rok a zber býva 1 až 2 razy za rok.

Kakaové semená po úplné spracovanie strácajú až 64 % zo svojej pôvodnej hmotnosti. Kakaové semená a bôby prechádzajú ešte mnohými úpravami, čím sa získava kakaový prášok a kakaový tuk, ktoré sa používajú na výrobu čokolády, ale aj v medicíne a v kozmetike.

Kakaový prášok je bez tuku a je nenahraditeľnou surovinou na prípravu lahodného kakaového nápoja, kakaa. Nesmie sa dlho variť, lebo varením stráca vzácne aromatické látky. Používa sa na prípravu kakaových nápojov, krémov, poliev a plniek do múčnikov.

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady