Vytvorené: 02. 06. 2014 Tlačiť

Ochorenie vírusom HIV napadajúcim určité bunky imunitného systému, ktoré sú dôležité pre zachovanie imunitnej odpovede.

V priebehu ochorenia sa postupne objavujú infekčné a nádorové choroby, proti ktorým organizmus nie je schopný sa brániť. Prenáša sa krvou, pohlavným stykom a z matky na plod. Postihuje predovšetkým narkomanov, homosexuálov, prostitútky ap.

Pri bežnom spoločenskom styku sa neprenáša, lebo vírus je málo odolný voči vonkajšiemu prostrediu. Doteraz spravidla vždy smrteľné ochorenie; pre zamedzenie šírenia je významné anonymné testovanie. Prevencia AIDS: vylúčenie rizikového sexu, vernosť stálemu sexuálnemu partnerovi, používanie kondómu, injekčné striekačky na jedno použitie, dôsledné vyšetrovanie krvi určenej k transfúzii alebo k výrobe krvných derivátov.

História AIDS

Dňa 5. júna 1981 vyšiel v odbornom časopise amerického Centra pre kontrolu chorôb článok Michaela Gottlieba a Wayna Sandera, ktorý po prvý raz opisoval tajomné ochorenie, šíriace sa v homosexuálnej komunite v Los Angeles. Išlo o exotický zápal pľúc, ktorý napáda ľudí s nefunkčnou imunitou. O dva roky objavili americkí a francúzski vedci pôvodcu ochorenia, vírus HIV. Toto ochorenie, ktoré sa prenáša telesnými tekutinami, dostalo názov syndróm získanej imunodeficiencie (AIDS) a začalo sa šíriť po celom svete. OSN odhaduje počet infikovaných na 38,6 milióna ľudí, pričom choroba si len v roku 2005 vyžiadala 2,8 milióna obetí. Vo vyspelých krajinách sa AIDS mení vďaka nákladným liekom na celoživotné chronické ochorenie. V krajinách tretieho sveta, najmä v subsaharskej Afrike, však bezprostredne ohrozuje život miliónov. Slovensko si zatiaľ drží pomerne nízky počet nakazených. Rizikovými skupinami sú najmä homosexuáli, narkomani, prostitútky a osoby, ktoré často striedajú sexuálnych partnerov. Na ľudí sa AIDS preniesol zrejme z poddruhu šimpanza, ktorý žije v západnej Afrike.

Hodnotenie užitočnosti článku:


  LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta Dejiny Slovenska

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2022 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady