Vytvorené: 05. 07. 2014 Tlačiť

1. V doprave nádoba, zväčša uzatvárateľná kovová skriňa, slúžiaca na zhromaždenie, uchovanie a následnú prepravu stavebného materiálu, odpadu alebo kusového tovaru bez toho, že by sa jednotlivé kusy museli prekladať samostatne.

Kontajnery majú typizované rozmery prispôsobené existujúcim dopravným prostriedkom a možno ich využiť opakovane. Predstavujú preto veľmi efektívny a hospodárny spôsob prepravy[1].

2. V informatike obálka súboru, ktorý obsahuje jednu alebo viac časovo synchronizovaných multimediálnych stôp.

Vďaka obálke do jedného súboru možno uložiť jednu video stopu, niekoľko zvukových stôp a niekoľko titulkov v rôznych jazykoch. Pred prehrávaním si môžeme zvoliť, ktorú kombináciu multimediálnych dát prehrávač použije. Každý existujúci kontajner má svoju špecifickú príponu[2].

Medzi najznámejšie kontajnery patria AVI, MMC a MP4.

Kontajner AVI vyvinula spoločnosť Microsoft v roku 1992. V porovnaní s inými multimediálnymi kontajnermi (ako napr. MMC) je pomerne zastaraný a potrebuje viac miesta na uloženie informácií v rovnakej kvalite. Prípona súborov je avi.

Kontajner MMC (Matroska Multimedia Container) je moderný kontajner vyvinutý v roku 2002, ktorý okrem videa umožňuje použiť viacero audio stôp a titulkov. Súbory uložené v MMC majú príponu mkv, prípadne mka.

Kontajner MP4 je jedným z historicky prvých kontajnerov vyvinutý spoločnosťou Apple Inc. Ide o multimediálny kontajner definovaný štandardom ISO/IEC 14496-14:2003. Je súčasťou štandardu MPEG-4. Základ kontajneru mp4 vychádza s kontajneru mov. MP4 podporuje vkladanie videa, audia ale aj 3D obsahu.

3. V odpadovom hospodárstve je to uzatvárateľná kovová alebo plastová nádoba určená na odpadky (z domácností, záhrad...).

[1] Na prepravu kontajnerov po vode slúžia kontajnerové lode (prípadne sa využívajú špeciálne plávajúce kontajnery). Na prepravu po pevnine sa používajú najmä vlaky.
[2] Ak majú dva súbory rôznu príponu, ale rovnaký formát videa aj audia, je to spôsobené práve použitím rôznych kontajnerov.
Hodnotenie užitočnosti článku:


  Umela inteligencia Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť


  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady