Vytvorené: 21. 07. 2014 Tlačiť
V 11. storočí bola pre dedinčanov hygiena takmer neznámym pojmom. Zväčša sa umývali len v prípade, že napršalo. Preto sa ľahko šírili nielen rôzne ochorenia, ale i parazity. Tradovala sa dokonca povera, že vši sú znakom svätosti. Avšak už v tomto období začala slovenská šľachta na svojich hradoch používať mydlo a britvu.
Z historického hľadiska je pozoruhodné 16. storočie. Slovania sa v tom čase začali venovať prírodnému ľudovému liečiteľstvu, ktorého špecifickým odvetvím bolo olejkárstvo[1]. Olejkári vyrábali rôzne liečivé oleje, ktoré predávali okrem slovenského územia i v mnohých odľahlých krajinách. Toto remeslo dosiahlo najväčšieho rozmachu na prelome 18. a 19. storočia. Olejkári zrejme patrili k prvým, ktorí okrem liečivých preparátov vyrobili aj kozmetické prípravky určené na vonkajšie použite s cieľom skrášliť rôzne časti tela (vlasy, pokožku, pery, nechty...) či korigovať alebo zmeniť telesný pach.
V ére spoločného štátu Slovákov a Čechov do 2. svetovej vojny bola výroba kozmetických prípravkov minimálna a odborná starostlivosť v kozmetických salónoch ojedinelá.
K výraznému rozvoju kozmetiky došlo až po roku 1956, keď bola pri dermatologickej sekcii Čs. lekárskej spoločnosti J. E. Purkyně ustanovená kozmetická komisia. Boli v nej zastúpení českí a slovenskí dermatológovia, odborníci iných lekárskych odborov a odborníci na výrobu kozmetických prípravkov. Z iniciatívy tejto komisie, v spolupráci s ministerstvom zdravotníctva a pracovníkmi odboru ministerstva hospodárstva, sa vytvorila organizačná štruktúra, systém a náplň odbornej výuky kozmetičiek. Po ich vyškolení sa postupne zriaďovali komunálne a družstevné prevádzky pre kozmetickú starostlivosť v celej republike. Vypracoval sa aj systém doškoľovania „Dni novej techniky v kozmetike“.
Tento systém zanikol, keď sa roku 1982 zriadili 4. ročné učňovské školy s maturitou riadené ministerstvom školstva. Neskôr, práve tak ako aj v súčasnosti, vznikli rôzne akreditované kozmetické kurzy a iné spôsoby školenia, niekedy s problematickou kvalitou výučby.
· Simulácie z fyziky· O Slovensku po slovensky· Slovenské kroje· Kurz národopisu· Diela maliarov· Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel· Odborné obrázkové slovníky· Poradňa žiadaného učiteľa· Rýchlokurz Angličtiny. Rozprávky (v mp3)· PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)Seriály:· História sveta (1÷6)· História Slovenska (1÷5)· História módy (1÷5).
Členstvo na portáli
Poznámka pre autora
Copyright © 2013-2025 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady |