Vytvorené: 24. 08. 2014 Tlačiť
Dejiny
Austrálčania
Národ v Austrálii, dnes prevažne európskeho pôvodu; úradný jazyk angličtina. Väčšina veriacich sú kresťania. Prví Európania, ktorí sa v Austrálii usadili, boli britskí trestanci a ich strážcovia. V súčasnej dobe je viac ako 85 % Austrálčanov britského pôvodu, časť je iného európskeho pôvodu (Taliani, Gréci, Holanďania, Nemci), zbytok sú menšiny Číňanov, Japoncov, Indov a pôvodní obyvatelia Austrálie (Austrálci). Väčšina Austrálčanov žije na východe a juhovýchode v mestských a priemyselných centrách; v poľnohospodárskej oblasti prevláda pestovanie obilnín (pšenica) a chov dobytka (hlavne oviec).
Austrálci (nesprávne Aboriginálovia z anglického aborigines - domorodci).
Súhrnné označenie pôvodných obyvateľov Austrálie, ktorí z antropologického hľadiska patria k austrálskej (australoidnej) rase, ktorých najbližšími príbuznými sú Veddovia. Koncom 18. storočia bolo Austrálcov asi 250-300 000, obývali hlavne pobrežné oblasti. Od začiatku 19. storočia boli belochmi zatlačovaní do vnútrozemia, mnohí podľahli zavlečeným ochoreniam. Dnešný počet Austrálcov je okolo 100 000.
Austrálske jazyky tvoria samostatnú rodinu, doteraz sa nepodarilo preukázať ich príbuznosť s inými jazykmi. Delia sa na severnú a južnú vetvu, ďalej sú členené na menšie skupiny. Je známych viac ako 600 jazykov, ale asi 450 ich už neexistuje. Podľa najpriateľnejšej teórie prišli Austrálci z južnej Indie a Srí Lanky cez ostrovy juhovýchodnej Ázie a juh Novej Guinei asi pred 30-20 000 rokmi. Po usadení v Austrálii žili v izolácii a v pomerne nepriaznivých prírodných podmienkach, takže zostali na tej technologickej úrovni, akú mali v dobe svojho príchodu.
Nová teória, ktorá ešte nie je prijatá, predpokladá osídlenie Austrálie v 3 vlnách, ktorým odpovedajú dnes existujúce 3 základné antropologické typy i rozdelenie jazykov na severnú a južnú vetvu:
a) prví prisťahovalci prišli asi pred 40 000 rokmi z juhu Novej Guinei, boli príbuzní s negritmi a usadzovali sa hlavne v lesoch pri východnom a južnom pobreží; zbytky sa udržali na východnom pobreží Yorského poloostova;
b) druhá vlna prišla tiež zo severu a zmiešaním sa s predchádzajúcimi usadlíkmi vznikol murrayský typ, ktorý prevažuje v južnej a západnej Austrálii;
c) tretia vlna (asi pred 20 000 rokmi) sa sústredila v oblasti Carpentárskeho zálivu na severozápadnom pobreží a v časti vnútrozemia na juhu; je to carpentársky typ, prevažujúci v severnej a strednej Austrálii.
Do konca 19. storočia žili Austrálci v podmienkach rodového spoločenstva. Delia sa na kmene (zriedka vystupujú ako celok) a príbuzenské a teritoriálne skupiny (frátrie, totemické skupiny, rody, tlupy, rodiny). Následníctvo je matrilineárne a patrilineárne. Najmenšou sociálnou skupinou je rodina; niekoľko rodín tvorí tlupu, ktorá kočuje v určitej oblasti a je základnou teritoriálnou jednotkou. V období sucha sa tlupy schádzajú pri vodných zdrojoch, kde sa konajú spoločenské slávnosti, a po príchode dažďov sa opäť rozídu. V čele tlupy (rodiny) je staršina; niektorí dosiahli slávy a Európania im hovorili „králi“. Všetci Austrálci boli kočovní lovci a zberači, časť príležitostne aj rybári. Spracovávali prírodný materiál, ako zbrane slúžili oštepy, bumerangy, na severnom pobreží miestami i luk a šípy (vplyv Malajcov a Papuáncov). Kovové nástroje začali používať až po príchode Európanov. Významný bol medzikmeňový výmenný obchod. Obyvatelia severného pobrežia sa často plavili s Malajcami ako sprievodcovia a tlmočníci. Pomerná jednoduchosť materiálnej kultúry je vyvážená bohatým slovesným a iným umením: mytológia, folklór, tanec, hudba, maliarstvo (maľby na kôre, skalné maľby, tzv. röntgenový štýl), rezbárstvo a iné.
Náboženstvo bolo animistické (hlavne kult predkov viazaný na totemizmus), miestami je doložený pohrebný endokanibalizmus. Od 19. storočia boli christianizovaní, ale udržujú prvky tradičného náboženstva (hlavne obradnosť). Pôvodná kultúra a spôsob života Austrálcov sú silne rozrušené, mnohé kmene zanikli alebo z nich zostalo len niekoľko jedincov. Väčšinou žijú v misijných staniciach alebo v ich blízkostiach, časť pracuje v poľnohospodárstve, niektorí v priemysle a podobne.
· Simulácie z fyziky· O Slovensku po slovensky· Slovenské kroje· Kurz národopisu· Diela maliarov· Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel· Odborné obrázkové slovníky· Poradňa žiadaného učiteľa· Rýchlokurz Angličtiny. Rozprávky (v mp3)· PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)Seriály:· História sveta (1÷6)· História Slovenska (1÷5)· História módy (1÷5).
Členstvo na portáli
Poznámka pre autora
Copyright © 2013-2025 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady |