Vytvorené: 24. 08. 2014 Tlačiť
Dejiny
Nóri
Germánsky národ, ktorý tvorí väčšinu obyvateľstva v Nórsku, veľké skupiny žijú v USA a v Kanade.
Jazyk patrí k škandinávskej podskupine germánskych jazykov indoeurópskej rodiny. Spisovná nórština má dve formy: bokmol (riksmol) a nynorsk (novonorský) lansmol.
Bokmol je v podstate dánština (v Nórsku úradný a spisovný jazyk od 16. storočia), do ktorej po odtrhnutí Nórska od Dánska roku 1814 prenikla rada prvkov z hovorovej nórštiny.
Nynorsk bol vytvorený roku 1853 na základe nórskych nárečí. Najstaršie písomné pamiatky v nórštine sú z 10.-11. storočia (runové nápisy), od 12. storočia sa používa latinka.
Veriaci sú protestanti (kresťanstvo od 11. storočia). Tradičným zamestnaním je poľnohospodárstvo, rybolov a chov dobytka, dnes naviac priemyselný obchod, námorná doprava. V ľudovej kultúre (hlavne na vidieku) sa udržali niektoré staré prvky (remeslá, folklór, obradovosť)
Ako národnosť sa Nóri sformovali asi v 9.-10. storočí, od tej doby si hovoria Nóri. Tvorili väčšinu Vikingov, dobyvateľov, ktorí v 9.-10. storočí osídlili ostrovy v Severnom mori, Island, západné Grónsko a ktorí v 10. storočí prenikli až do Ameriky (Vinland).
Zvláštnou skupinou Nórov sú Kvenovia (tzv. norskí Fíni), ktorí žijú v rôznych častiach Nórska od 16.-18. storočia. Hovoria nórsky, niektorí aj kvenským dialektom fínštiny a saamsky.
Veriaci sú protestanti. Väčšinou sú poľnohospodári, časť lovci a rybári, rýchle splývajú s Nórmi.
· Simulácie z fyziky· O Slovensku po slovensky· Slovenské kroje· Kurz národopisu· Diela maliarov· Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel· Odborné obrázkové slovníky· Poradňa žiadaného učiteľa· Rýchlokurz Angličtiny. Rozprávky (v mp3)· PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)Seriály:· História sveta (1÷6)· História Slovenska (1÷5)· História módy (1÷5).
Členstvo na portáli
Poznámka pre autora
Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady |