Vytvorené: 29. 08. 2014 Tlačiť
Dejiny
Vietnamci
Obyvateľstvo Vietnamu tvorí takmer 60 národov, národností a etnických skupín, rôznej jazykovej príslušnosti:
a) austroázijská rodina - Vietovia a im blízki Muongovia, v delte Mekongu Khmérovia, ďalej Miaovia, Jaovia, tzv. horskí Thajovia (skupiny Kao-lan, Nung, Thai, Tho a iné), tzv, horskí Khmérovia (skupiny Bahnar, Čamre, Me, Mnong, Vankieu, Ve a iní),
b) malajsko-polynézska rodina - Čamovia, Džarajovia, Raglaiovia, Rhadania a iní,
c) čínsko-tibetská rodina - Číňania, Chaniovia, Lachuovia, Iovia a iní.
Okrem Vietov a Khmérov žije väčšina ostatných skupín v horských oblastiach hlavne v západnom a severnom pohraničí Vietnamu. V kontaktných oblastiach na seba jednotlivé skupiny jazykovo a kultúrne pôsobia a vzájomne sa ovplyvňujú. Všetky postupne podliehajú silnému vplyvu Vietov, ktorí predstavujú dominantnú skupinu.
Väčšina veriacich sú budhisti, niektoré horské skupiny doteraz udržujú tradičné animistické náboženstvo, Čamovia a im príbuzné skupiny sú i moslimovia; významnú skupinu tvoria kresťania (katolíci).
Základným spôsobom obživy všetkých Vietnamcov je poľnohospodárstvo a chov dobytka, na pobreží rybolov, časť Vietnamcov pracuje v priemysle.
Vietovia (Vieti), niekedy označovaní ako vlastní Vietnamci - národ, ktorý tvorí asi 95 % obyvateľov Vietnamu, ďalšia časť ich žije v Kambodži, Laose a v Thajsku.
Veriaci sú väčšinou budhisti, rozšírené je i konfuciánstvo a taoizmus. Od konca 19. storočia prebiehala úspešná christianizácia.
Jazyk má mnoho dialektov, za základ spisovnej vietnamčiny bol zvolený severný a centrálny dialekt. Do 19. storočia sa užívalo čínske písmo, Francúzi zaviedli modifikovanú latinku, ktorá sa používa dodnes.
Vieti obývajú hlavne nížinné a pobrežné oblasti, sú poľnohospodári, chovatelia dobytka, rybári, rýchle sa rozvíja priemysel a ostatné hospodárske odvetvia. Tradičnými umeleckými remeslami sú hlavne košikárstvo, hrnčiarstvo a výroba porcelánu, spracovanie kostí (slonovina).
Tradičná kultúra bola silno ovplyvnená Čínou. Predkovia dnešných Vietov, tzv, starovietnamské kmene skupiny Viet (Jüe), prišli do severného Vietnamu z južnej Číny v 1. tisícročí p.n.l. a pri svojom postupe na juh asimilovali časť miestneho obyvateľstva. V 3. storočí p.n.l. vznikli prvé štátne útvary a behom 1. tisícročia n.l. sa sformovala vietská národnosť. Vietskí národ začal vznikať po zjednotení Vietnamu roku 1802 a plne sa konštituoval behom odboja proti francúzskej koloniálnej nadvlády.
· Simulácie z fyziky· O Slovensku po slovensky· Slovenské kroje· Kurz národopisu· Diela maliarov· Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel· Odborné obrázkové slovníky· Poradňa žiadaného učiteľa· Rýchlokurz Angličtiny. Rozprávky (v mp3)· PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)Seriály:· História sveta (1÷6)· História Slovenska (1÷5)· História módy (1÷5).
Členstvo na portáli
Poznámka pre autora
Copyright © 2013-2025 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady |