Vytvorené: 21. 10. 2014 Tlačiť
Prokurista je tak oprávnený vykonávať všetky právne úkony, ku ktorým dochádza pri prevádzke podniku, a to bez nutnosti predloženia písomného splnomocnenia. Rozsah prokúry je určený buď v spoločenskej zmluve alebo v dvojstrannej dohode medzi podnikateľom a prokuristom. V priebehu výkonu prokúry môže prokurista dokonca za seba subsidiárne ustanoviť aj zástupcu.
Prokurista môže vykonávať právne úkony za podnikateľa až zápisom prokúry do obchodného registra. V prípade ustanovenia viacerých prokuristov, je nutné určiť aj spôsob a oblasť ich konania. Jeho ustanovenie do funkcie spadá pod pôsobnosť valného zhromaždenia, ak teda spoločenská zmluva neurčí, že vymenovanie a odvolanie prokuristu bude len v kompetencii konateľa. Na druhej strane, zánik prokúry nie je viazaný na výmaz z obchodného registra, ale odvolaním prokuristu, dohodou medzi prokuristom a podnikateľom, prokuristovou výpoveďou alebo jeho smrťou. Len treba pamätať na to, že pokým je prokurista zapísaný v obchodnom registri, z jeho právnych úkonov s tretími osobami je i naďalej viazaná osoba podnikateľa.
· Simulácie z fyziky· O Slovensku po slovensky· Slovenské kroje· Kurz národopisu· Diela maliarov· Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel· Odborné obrázkové slovníky· Poradňa žiadaného učiteľa· Rýchlokurz Angličtiny. Rozprávky (v mp3)· PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)Seriály:· História sveta (1÷6)· História Slovenska (1÷5)· História módy (1÷5).
Členstvo na portáli
Poznámka pre autora
Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady |