Už v 14. storočí – sa prostredníctvom francúzskeho jazyka dostal pojem teror do moderných západných slovníkov.
Do roku 1528 – sa datuje jeho prvé použitie v anglickom jazyku.
Počas Veľkej francúzskej revolúcie – nadobudol pojem teror jasný politický význam. Vtedy sa francúzska vláda nachádzala v situácii, keď sa začala obávať aristokratickej emigrácie, ktorá tajne vyjednávala s vládami okolitých štátov o invázii do Francúzska. Naviac podozrievala časť domáceho obyvateľstva zo zrady a podpory reakčného hnutia. Francúzsky legislatívny orgán – Národný konvent, vedený radikálnou frakciou jakobínov na čele s Maximiliánom Robespierrom (1758-1794), prijal v auguste roku 1793 zákonné opatrenie o terore, ktoré nariaďovalo masovú exekúciu podozrivých zradcov. V priebehu revolučného teroru bolo uväznených okolo 300 tisíc ľudí. Z toho najmenej 17 000 bolo oficiálne popravených gilotínou, neoficiálne však ďalší zomreli v žalároch často bez riadneho súdneho procesu. Neskôr boli Robespierre a jeho nasledovníci uznaní vinnými z terorizmu a 17. júla 1794 popravení.
Potom – sa termín teror veľmi rýchlo rozšíril po celej Európe, z Európy do Ruska a odtiaľ až do Indie. V priebehu svojho šírenia však postupne menil svoj charakter a význam, aj keď spoločné znaky pretrvávali.
V 19. storočí – gilotína, ktorá sa stala symbolom štátneho teroru koncom 18. storočia počas Veľkej francúzskej revolúcie, nahradila bomba explodujúca v centre politickej elity. Na základe toho sa na konci 19. storočia už nepovažoval za teroristu ten, kto vykonával v mene štátu nespravodlivé masové exekúcie, ale ten, ktorý vykonáva násilie proti štátu ako jednotlivec. Tieto bombové atentáty namierené proti vládnym ministrom, členom parlamentu a sudcom mali zámerne vniesť strach medzi nich a vyvolať politické zmeny v štátnom aparáte.
Od 19. storočia – sa význam slov teror a terorizmus zmenil. Existuje mnoho interpretácií týchto pojmov.
V 20. až 21. storočí – sa pojem teror definuje ako politika zastrašovania a potláčania protivníkov, uskutočňovaná cestou extrémne drsných násilníckych spôsobov.
Hodnotenie užitočnosti článku: