Vytvorené: 12. 11. 2013 Tlačiť

Veda, ktorá sa zaoberá zberom, uchovávaním, spracúvaním, šírením a využívaním údajov (informácií).

Pôvodne sa odtrhla od matematiky a vo svojich začiatkoch sa často stotožňovala s pojmom výpočtová technika. Tento sa však časom vzhľadom na zmenu obsahu prestal používať a prvky výpočtovej techniky dnes informatika využíva hlavne ako prostriedok na spracúvanie a uchovávanie informácií.

Informatika pozostáva z viacerých medzi sebou viac či menej poprepájaných oblastí, ktoré však úplne presne vymenovať nedokážeme, pretože prvky informatiky možno v súčasnosti nájsť už takmer vo všetkých oblastiach ľudskej činnosti:

 • Používanie počítača – v tomto prípade počítač nie je prostriedkom na dosiahnutie cieľa, ale hlavnou úlohou je naučiť sa ho ovládať a používať. Do tejto skupiny by sme mohli zahrnúť prvé zoznámenie používateľa s počítačom, snahu o zvládnutie klávesnice, myši, neskôr textového editora, grafického, tabuľkového procesora a základov práce s údajmi (súbormi a priečinkami). Mnohí používatelia pre svoju prácu a každodenný život viac nepotrebujú a postačuje im zvládnutie tejto úrovne.
 • Výpočtová technika – zvyčajne je jej predmetom skúmanie technického vybavenia, napr. počítačov, hardvérových komponentov, prvkov počítačových sietí a pod.
 • Algoritmizácia – spočíva v navrhovaní postupov (algoritmov), prostredníctvom ktorých dokáže človek alebo stroj vyriešiť problém a vrátiť výsledky na základe vstupných údajov.
 • Programovanie – je založené na prepisovaní algoritmov do programovacieho jazyka tak, aby ich bol schopný realizovať počítač.
 • Softvérové inžinierstvo – hovorí o tom, ako efektívne písať a ladiť programy, ako organizovať vývojové tímy a ako majú vytvorené aplikácie vyzerať.
 • Počítačová grafika – sa venuje spracovaniu obrazov a fotografií, kresleniu konštrukcií, modelovaniu dvojrozmerných i priestorových objektov.
 • Počítačová simulácia – umožňuje prostredníctvom matematických modelov vytvárať a skúmať objekty a situácie, ktorých správanie nie je možné sledovať v reálnom svete a reálnom čase.
 • Formálna logika, teória automatov a formálnych jazykov – na teoretickej úrovni navrhuje matematické modely strojov, formalizuje zápis algoritmov a programovacích jazykov.
 • Kybernetika a robotika – si kladú za cieľ vytvorenie stroja, ktorý bude schopný samostatnej činnosti a v dokonalejšom variante dokáže reagovať na okolité prostredie.
 • Umelá inteligencia – je veda, ktorej cieľom je vytvorenie prostriedkov umožňujúcich poznať a porozumieť procesom považovaným za prejavy ľudskej (prirodzenej) inteligencie, a získané poznatky aplikovať pri tvorbe strojov a programových  systémov.
 • Dokonca sem patrí i knihoveda, ktorá skúma informácie, ich šírenie a informačné systémy, avšak orientuje sa najmä na natlačené a písané materiály.

Ciele informatiky sa rovnako, ako veda samotná, formovali v priebehu niekoľkých desiatok rokov a dnes možno konštatovať, že hlavným cieľom informatiky je uľahčiť adresátovi rozhodovanie a poskytnúť mu dostatok informácií na to, aby dokázal prijať čo najlepšie subjektívne rozhodnutie.

Zdroje
Prevzaté a upravené z:
Ján Skalka, Cyril Klimeš, Gabriela Lovászová, Peter Švec, Informatika na maturity a prijímacie skúšky, Enigma, Nitra 2007, ISBN 978-80-89132-50-8.
Hodnotenie užitočnosti článku:


  Novy narodopis Teoria poezie Dualna akademia prihlaska Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Dualna akademia prihlaska Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2023 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady