Vytvorené: 25. 11. 2014 Tlačiť
Spracovanie kovu má v slovenskej ľudovej výrobe svoje výrazné postavenie. Špecifické je drotárstvo - charakteristické zamestnanie pre obyvateľov severozápadného a severovýchodného Slovenska (oblasť Kysúc a Spiša). Drotárstvo ako potulné zamestnanie vzniklo v 18. storočí. Podnetom k vzniku tohto špecificky slovenského remesla bolo i používanie hlineného riadu v dedinských domácnostiach. Drôtovaním nadobúdal hlinený riad väčšiu trvácnosť. Drotárstvo zaniklo po druhej svetovej vojne v dôsledku zvýšenej konkurencie priemyselnej výroby a v súvislosti so vznikom nových hraníc, ktoré obmedzili pohyb drotárov.
Vyrábali sa misy, podložky, odrôtovaná keramika.
Ľudové šperkárstvo má osobitné postavenie v spracúvaní kovov. Výroba šperkov využívala techniku tepania, vybíjania, gravírovania, liatia a intarzie. V sortimente domáckej výroby pre potrebu vlastnú alebo najbližších prevažovala výroba doplnkov odevu a účesu, ako boli spinky, gombíky, pracky, ihlice, hrebene, prstene a čističe fajok.Nesmieme zabudnúť ani na valašky - jeden z atribútov pastierskej kultúry na Slovensku.
Neodmysliteľnou súčasťou výrobkov z kovu boli liate a plechové zvonce rôznych veľkostí a zvukov. Ich zhotovovanie bolo vo veľkej miere rozšírené na Orave, z ktorej smerovali výrobky aj do iných oblastí Slovenska. Výroba liatych zvoncov súvisela najmä s chovom dobytka a oviec.
K náročným technikám spracovania kovu patrilo kováčstvo.Toto remeslo patrilo k málopočetnej skupine dedinských remesiel, ktoré vykonával pre celé obecné spoločenstvo jeden, prípadne viacerí remeselníci. Dedinským kováčom rozsah ich výrobného programu určovali potreby miestneho spoločenstva. Patrili k ním výroba a opravy kovových úžitkových predmetov (poľnohospodárske náradie, klince, podkovy, nástroje, reťaze, kuchynské náradie a pod.). Kováčska práca sa však svojim záberom prikláňala aj k umeleckému remeslu a to najmä výrobou výrobkov pre uplatnenie v architektúre ako boli mreže, kovania dverí, okenice ale tiež i kované zvieratká, svietniky, figúrky a plastiky.
· Simulácie z fyziky· O Slovensku po slovensky· Slovenské kroje· Kurz národopisu· Diela maliarov· Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel· Odborné obrázkové slovníky· Poradňa žiadaného učiteľa· Rýchlokurz Angličtiny. Rozprávky (v mp3)· PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)Seriály:· História sveta (1÷6)· História Slovenska (1÷5)· História módy (1÷5).
Členstvo na portáli
Poznámka pre autora
Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady |