Vytvorené: 24. 04. 2015 Tlačiť
Niekedy môže byť posilnené rôznymi technickými pomôckami (nielen písacími potrebami a záznamovým hárkom, ale aj takými prístrojmi ako diktafónom, fotoaparátom a pod.).
Organizácia pozorovania predpokladá:
Situácie, v ktorých výskumník prichádza do styku so skúmaným objektom priamo, keď ho skúma bezprostredne, pomocou svojich zmyslov, bez opytovania a akéhokoľvek ovplyvňovania sú priamym pozorovaním. Použitie tejto techniky je v zásade limitované možnosťami vizuálneho, sluchového, priestorového a časového záberu sociálnej reality samotným pozorovateľom, ale aj znalosťou jazyka, prípadne zvykov, konvencií a pod.
Takýmto spôsobom možno sledovať malé skupiny, lokálne komunity a iné. Často sa používa pri štúdiu sociálnych interakcií, postojov k práci, politických udalostí, pri komplexnom výskume spôsobu života a životného štýlu. Priame pozorovanie ako technika zberu informácií je typické pre monografickú procedúru a experiment (ktorý však umožňuje plánované, presne vymedzené a kontrolované zásahy do pozorovaného objektu, resp. situácie).
Priama účasť výskumníka vytvára predpoklady paralelného pozorovania izolovaných aspektov i celej skutočnosti, čo v pozitívnom zmysle ovplyvňuje jeho úsudky pri spracovaní údajov.
Možnosť podchytenia vopred nepredpokladaných momentov, charakteristík vzťahov, vývojových okamžikov a hlbšie preniknutie do individuálnych motivácií, situácií, resp. správania aktérov, je hodnotené ako prednosť priameho pozorovania v porovnaní s ostatnými výskumnými technikami.
Použitie tejto techniky kladie na osobu výskumníka veľké nároky, ktoré závisia od jeho schopnosti rýchlo sa adaptovať v novom prostredí, zachovať nezaujatý postoj, zvládnuť nástroje a pomôcky, vedieť vyhodnocovať zložité a neočakávané situácie, no a napokon jej realizácia si vyžaduje aj veľké časové dotácie.
Druhým základným druhom pozorovania je nepriame pozorovanie. Realizuje v situáciách, kedy sa medzi sociológom (výskumníkom) a pozorovaným objektom nachádza nejaký medzičlánok (napr. výpoveď inej osoby, resp. písomný prameň charakterizujúci skúmaný jav). Prítomnosť medzičlánku (filtra) ohrozuje hodnovernosť výsledkov pozorovania. Toto riziko narastá s počtom prvkov, sprostredkujúcich sekundárne informácie o skúmanej spoločenskej skutočnosti.
Pozorovanie je náročnou výskumnou technikou. Poskytuje poznatky objektívneho charakteru, ako aj informácie, ktoré nemožno získať použitím iných techník. Je vhodné používať ho v kombinácii s inými technikami.[1]
· Simulácie z fyziky· O Slovensku po slovensky· Slovenské kroje· Kurz národopisu· Diela maliarov· Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel· Odborné obrázkové slovníky· Poradňa žiadaného učiteľa· Rýchlokurz Angličtiny. Rozprávky (v mp3)· PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)Seriály:· História sveta (1÷6)· História Slovenska (1÷5)· História módy (1÷5).
Členstvo na portáli
Poznámka pre autora
Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady |