Vytvorené: 30. 05. 2015 Tlačiť
Prvé žehličky boli studené, oblečenie hladili. V starovekom Egypte sa vyrábali z kostí, dreva a iných prírodných materiálov. Až Číňania ich začali nahrievať približne dvesto rokov pred našim letopočtom. Boli z medi alebo z bronzu a spodná časť sa nahrievala horúcim pieskom alebo uhlím.
Európania si žehlili odevy zhruba od 16. storočia. Robili to pomocou ťažkého „plochého železa“, ktoré sa najprv muselo nahriať v ohni. Spôsobovalo to rozličné problémy. Ak sa žehlička, ktorá vážila aj osem kilogramov prehriala, mohla spáliť šaty. Situácia sa trocha zlepšila, keď sa začali používať duté žehličky plnené horúcou vodou alebo žeravým uhlím.
Všetky spomínané problémy odstránil newyorský vynálezca Henry W. Seeley, keď v roku 1882 vymyslel prvú praktickú elektrickú žehličku. Vnútri mala drôty s vysokým odporom, ktoré sa pri prechode prúdu zohrievali.
Prvá naparovacia žehlička sa objavila v roku 1926 v New Yorku.
Žehlička na drevené uhlie |
Elektrická žehlička z roku 1905 |
Stará elektrická žehlička |
· Simulácie z fyziky· O Slovensku po slovensky· Slovenské kroje· Kurz národopisu· Diela maliarov· Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel· Odborné obrázkové slovníky· Poradňa žiadaného učiteľa· Rýchlokurz Angličtiny. Rozprávky (v mp3)· PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)Seriály:· História sveta (1÷6)· História Slovenska (1÷5)· História módy (1÷5).
Členstvo na portáli
Poznámka pre autora
Copyright © 2013-2025 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady |