Vytvorené: 30. 06. 2015 Tlačiť
Nálet na Londýn |
Aby mohlo ožiť bombardovanie Londýna počas 2. svetovej vojny vo filme Bitka o Anglicko,
|
Na začiatku sedemdesiatych rokov vyvinul odborník na zvláštne efekty Cliff Richardson so svojím synom Johnom Danteho prístroj, ktorý im umožňoval vytvárať nádherné ohne a udržiavať ich pod kontrolou. Motor z auta pripevnený na vozíku s dvoma kolesami poháňa pumpu, ktorá strieka zmes paliva z dvoch dvestolitrových plechových sudov. Reaktívna roznetka zapáli palivo a prístroj môže vytvoriť až 18 metrov širokú ohnivú stenu.
„Danteho“ prístroj použili filmári aj pri nakrúcaní filmu s Jamesom Bondom Vyhlidka na vraždu (1985), keď mal John Richardson zapáliť sanfranciskú radnicu a nesmel pritom spôsobiť nijakú škodu. Obložil strop ohňovzdornými izolačnými doskami, vlnitým plechom a pieskom. Pred ohňom zabezpečil aj okenné rámy, cez ktoré „Danteho“ prístroje chrlili plamene a vytvárali dojem, že vnútri zúri oheň. Silné svetlice vytvorili vysoko vo vzduchu veľkú žiaru. Richardson v prítomnosti mestských požiarnikov „podpálil“ radnicu počas troch nocí nakrúcania dvadsaťpäťkrát.
Aj pri nakrúcaní scén s ohňom pre film Sklenené peklo (1974) bol požiarny zbor mesta Los Angeles pripravený zasiahnuť. Technici postavili 57 scén, vrátane štvorposchodového modelu časti budovy v životnej veľkosti a modelu celého mrakodrapu, ktorý bol 33 metrov vysoký.
Štyri skupiny kameramanov nakrútili film za neuveriteľných 70 dní. Nik nebol zranený, okrem veliteľa požiarnikov v štúdiu, ktorý si porezal ruku na skle.
Londýnski požiarnici boli pripravení zasiahnuť, keď Cliff Richardson naplnil sklad na brehu Temže 50 nádobami s kvapalným propánom, aby znovu oživil scénu z náletu na Londýn pre film Bitka o Anglicko. Richardson sa neskôr vyjadril, že to bola „jedna z najťažších úloh, akú kedy dostal“. Nepoužívaný sklad, ktorý už predtým poškodil naozajstný požiar, obklopovali iné, ešte používané sklady.
Ilúziu celého horiaceho mesta vytvorili filmári pre film s Clarkom Gableom San Francisco (1936). Súčasťou filmu je aj dramatické a realisticky vytvorené zemetrasenie, kvôli ktorému na pohyblivej rampe postavili celú scénu. Rampa sa otriasala a vychyľovala až o jeden meter. Počas dvadsaťminútového zemetrasenia sa domy a múry rúcali, cesty pukali a nábytok lietal na všetky strany.
· Simulácie z fyziky· O Slovensku po slovensky· Slovenské kroje· Kurz národopisu· Diela maliarov· Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel· Odborné obrázkové slovníky· Poradňa žiadaného učiteľa· Rýchlokurz Angličtiny. Rozprávky (v mp3)· PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)Seriály:· História sveta (1÷6)· História Slovenska (1÷5)· História módy (1÷5).
Členstvo na portáli
Poznámka pre autora
Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady |