Vytvorené: 20. 08. 2015 Tlačiť
Britský špecialista na zvláštne efekty Cliff Richardson hovorí: „Je až zarážajúce, ako blízko môžete stáť vedľa diery v zemi s niekoľkými kilogramami gilegnitu, ktorý vyhodí do vzduchu pár ton zeminy“.
Richardson uskutočnil jeden zo svojich najväčších výbuchov pri nakrúcaní filmu Bitka o Anglicko (1969), keď mal so svojimi spolupracovníkmi za úlohu vyhodiť do povetria obrovský letecký hangár.
„Vnútri v hangári sme nechali zrúcať priehradky a tým sme oslabili konštrukciu tak, že strecha hangára prakticky spočívala na tridsiatich tehlových pilieroch“, vraví Richardson. „Do pilierov sme navŕtali stopäťdesiat dier, do ktorých sme potom umiestnili vložky s výbušninou, prepojené cordtexovou zápalnou šnúrou. Bolo treba pridať množstvo dodatočných efektov, aby výbuch vyzeral veľkolepo, ako napríklad dve fugasové nálože, čo je typ mínometného náboja, v tomto prípade s dvestolitrovými plechovými sudmi benzínu, ktoré sa dajú odpáliť horizontálne alebo vertikálne. Použil som jeden vertikálne, aby som vytvoril výbuch podobný ohnivej guli, prerážajúcej strechu. Dvere hangára sme zalepili cordtexom a vnútri sme zavesili maketu lietadla spitfire. Horizontálnu fugasovú nálož sme nastavili tak, aby vytvorila ohnivú stenu, ktorá spitfire i roztrieštené dvere odhodí von cez cestu“.
Výbuch na ľade |
V tejto scéne z filmu James Bond - Dych života (1987) vletel francúzsky kaskadér Joe Cott v aute
|
· Simulácie z fyziky· O Slovensku po slovensky· Slovenské kroje· Kurz národopisu· Diela maliarov· Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel· Odborné obrázkové slovníky· Poradňa žiadaného učiteľa· Rýchlokurz Angličtiny. Rozprávky (v mp3)· PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)Seriály:· História sveta (1÷6)· História Slovenska (1÷5)· História módy (1÷5).
Členstvo na portáli
Poznámka pre autora
Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady |