Vytvorené: 28. 08. 2015 Tlačiť
Narodil sa v roku 1879 ako Šmuel Gelbfisz v chasidskom gete vo Varšave. Obklopovala ho bieda, tma a neuveriteľné príbehy o dobrých a zlých duchoch.
Keď mal 15 rokov, zomrel mu otec, preto sa vydal peši naprieč Európou. Zakotvil vo Veľkej Británii. Vtedy sa už volal Samuel Goldfish a pretĺkal sa, ako sa dalo. Keď mal dosť peňazí (nevie sa, či ich vyžobral, vyšmelil, alebo ukradol) nasadol na loď do Kanady. V devätnástich ovládal obchod s rukavicami na newyorskom Manhattane a v roku 1913 sa rozhodol, že sa pokúsi presadiť v showbiznise.
Presvedčil svojho švagra Jesseho Laskyho, divadelného producenta, že žánrom budúcnosti je film. Spolu objavili dovtedy neznámeho scenáristu Cecila B. Milla a na svete bol celovečerný film Indiánska nevesta.
Goldwyn pri filme robil podobné vec, ako dovtedy s rukavicami – predával kópie kinám. V spoločnosti jeho švagra Famous Player Lasky ho nikdy neuvádzali na filmových titulkoch, všetci však boli fascinovaní jeho schopnosťou predávať.
Samuelovi Goldfishovi to nestačilo. Predal svoj podiel v spoločnosti za 900-tisíc dolárov (jeho počiatočný vklad bol 7 500) a odišiel. Zo švagrovej spoločnosti Goldfishovou zásluhou vznikli Paramount Pictures.
Potom sa stal Goldwynom a vyrobil MGM. Goldwyn bol pôvodne názov spoločnosti, ktorú Goldfish založil s dedičom známej divadelníckej rodiny Edgarom Selwynom. Goldwyn bolo podľa Goldfisha veľmi elegantné priezvisko a v roku 1918 si ho zlegalizoval. Aj so Selwynom sa mu darilo, spoločnosť expandovala a pribrala ďalších spoločníkov. Vznikol filmový gigant Metro-Goldwyn-Mayer a Goldwyn sa definitívne stal jedným z hollywoodskych mogulov.
Práca vo veľkom kolektíve, dlhé vyjednávania a takmer priemyselný ráz výroby však Goldwynovi, ktorého pre jeho neochotu komunikovať nazývali „osamelý vlk“, nevyhovovala.
V roku 1923 definitívne opustil svet pásovej výroby a založil malú nezávislú spoločnosť Samuel Goldwyn Inc. Predsavzal si, že bude produkovať len filmy kategórie A. Predsavzatia sa poctivo držal a po desiatkach rokov a desiatkach filmov, ktoré kritika nikdy neoznačila za brak a ktoré si pritom na seba zarobili, prišiel v roku 1947 vrchol v podobe 8 Oscarov za film Najlepšie roky našich životov.
Tento film je doteraz považovaný za najlepšiu ukážku drámy starého strihu. Dosiahol nielen umelecký, ale aj komerčný úspech – za prvý rok v kinách zarobil na vtedajšie pomery astronomickú sumu 10 miliónov dolárov.
Do dôchodku odišiel Goldwyn ako 82-ročný s vetou: „Nikdy som neurobil film, ktorý by niekomu podliezal.“ Pracoval tak dlho aj preto, že jeho rodinný život nebol práve ukážkový. So svojou výrazne mladšou ženou a dvoma deťmi si nikdy príliš nerozumel.
V roku 1969 dostal sériu mozgových porážok a skončil na invalidnom vozíku. Stále však sledoval svojho syna Samuela juniora, ktorý prebral rodinnú firmu. Zomrel 31. januára 1974.
· Simulácie z fyziky· O Slovensku po slovensky· Slovenské kroje· Kurz národopisu· Diela maliarov· Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel· Odborné obrázkové slovníky· Poradňa žiadaného učiteľa· Rýchlokurz Angličtiny. Rozprávky (v mp3)· PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)Seriály:· História sveta (1÷6)· História Slovenska (1÷5)· História módy (1÷5).
Členstvo na portáli
Poznámka pre autora
Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady |