Tlačiť

Slovenský herec a recitátor. Stvárňoval romantických hrdinov, ale aj postavy realistických diel. Bol členom činohry SND. Účinkoval predovšetkým v televíznych filmoch.

Je jedným z najvýznamnejších predstaviteľov hereckej generácie, ktorá nastúpila na javisko Slovenského národného divadla v štyridsiatych rokoch dvadsiateho storočia. Narodený roku 1919 pod Tatrami, v Spišskej Novej Vsi. Mal rád prírodu a roky bol aktívnym horolezcom, čo mu pomáhalo zoceľovať si vôľu a prekonávať seba samého. V jeho rodisku pracovalo niekoľko ochotníckych divadelných krúžkov a Huba už ako gymnazista hral v jednom z nich. Aj keď na hereckú dráhu nemyslel a išiel do Bratislavy študovať právo, čoskoro sa stal poslucháčom na Hudobnej a dramatickej akadémii, pričom dokončil aj štúdium na filozofickej fakulte, kam z práva prestúpil. Už ako študent dostal angažmán do činohry SND, kde pôsobil až do konca svojej kariéry. Na javisku SND stvárnil Huba vyše 140 postáv, hral v mnohých filmoch, napríklad Varúj!, Vlčie diery, Posledná bosorka, účinkoval aj v televízii a rozhlase. Bol docentom na Vysokej škole múzických umení, kde roky vychovával nové generácie hercov. V rozličných funkciách sa podieľal na organizovaní slovenského divadelníctva a pôsobil aj ako šéf činohry SND. Roku 1973 dostal titul národného umelca. Manželka Mikuláša Hubu národná umelkyňa Mária Kišonová-Hubová je operná speváčka, syn Martin je členom činoherného súboru SND.

Hodnotenie užitočnosti článku:


  EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Treti pilier Fotograf_krojov On-line kurzy Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta Dejiny Slovenska

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2021 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady