Tlačiť

Americký rozhlasový a filmový režisér. Vysielanie jeho rozhlasovej hry Vojna svetov v roku 1938 mnohým Američanom vnuklo myšlienku, že ide o skutočnú reportáž a začali sa obávať invázie z vesmíru. 

Večer v Spojených štátoch. Rok 1938. Na vlnách éteru vysielali rozhlasovú hru. Volala sa Vojna svetov a hovorila o invázii bytostí z vesmíru na zem. Príbeh a dialógy boli natoľko realistické a hra tak dobre zinscenovaná, až si milióny Američanov mysleli, že ide o ozajstnú reportáž, a zmocnila sa ich panika. Vtedy sa väčšina ľudí po prvý raz stretla s menom režiséra Orsona Wellesa. Nebolo to naposledy.

Welles sa narodil v mestečku Kenosha v americkom štáte Wisconsin a skôr, než sa stal rozhlasovým režisérom, vyštudoval herectvo. Neskôr presedlal na film a v roku 1941 vzniklo dielo, v ktorom sám účinkoval, režíroval ho, bol jeho producentom a napísal si k nemu scenár – film, ktorý je považovaný za jeho najlepšie dielo, Občan Kane. Občan Kane je príbehom majiteľa novín, ktorého túžba po moci zničí každého v jeho okolí. Príbeh sa odvíja prostredníctvom mnohých spätných pohľadov a snových scén, ktoré ukazujú bezcharakternosť, s akou sa hlavná postava Charles Foster Kane správa k svojej manželke, k priateľom aj k svojim zamestnancom.

Hodnotenie užitočnosti článku:


  EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Treti pilier Fotograf_krojov On-line kurzy Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta Dejiny Slovenska

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2021 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady