Vytvorené: 02. 09. 2015 Tlačiť

Hollywoodsky režisér a scenárista. Preslávil sa filmami Niekto to rád horúceSunset Boulevard. Držiteľ niekoľkých Oscarov.

„Nikto nie je dokonalý,“ hovorieval s obľubou režisér Billy Wilder. Bola to záverečná veta z jeho komédie Niekto to rád horúce. Prvý režisér, ktorý v priebehu jedného roka vyhral troch Oscarov, už film nenakrúti. Zomrel po dlhom boji s chorobou ako deväťdesiatpäťročný.

„S Billy Wilderom odišiel veľký kus Hollywoodu. Keby nakrútil len Niekto to rád horúce a Sunset Boulevard, stačilo by mu to na nesmrteľnosť,“ povedal Miloš Forman. „Spomínam si na jednu spoločnú príhodu. Práve som sa pripravoval na Prelet nad kukučím hniezdom a nevedel som, koho obsadiť do hlavnej úlohy. Povedal mi: ´Svojho Jacka Lemmona ti tam nedám, ešte by si ho uštval, ale čo takto Nicholson? Ten má pre tvoj film správny výraz.´ Poslúchol som ho a urobil som dobre.“

Kritika považovala Wildera za majstra rozprávača, ktorý sa sústreďoval na odhaľovanie temných stránok amerického života. Nič mu nebolo sväté a vo svojich dielach spájal inteligenciu s iskrivým vtipom. Objavil aj nezabudnuteľnú dvojicu komikov, Waltera Matthaua a Jacka Lemmona.

Vyslúžil si 20 nominácií na Oscara, v šiestich prípadoch získal cenu. Tri z nich, v kategóriách réžia, scenár a najlepší film, dostal za film Byt z roku 1960. V roku 1986 získal Oscara za celoživotné dielo.

Billy Wilder sa narodil v meste Sucha v bývalom Rakúsko-Uhorsku, ktoré dnes patrí Poľsku. Neskôr sa presťahoval do Viedne a po nástupe Hitlera k moci v roku 1933 emigroval do Paríža a odtiaľ do Spojených štátov.

„Nakrúcanie filmov je trochu ako prechádzka temnou miestnosťou. Niektorí ľudia zakopnú o nábytok, iní si zlámu nohy, ale niektorí z nás vidia v šere lepšie než iní. Základný trik spočíva v presvedčivosti. Každý človek je sám osebe idiotom, keď sú však ľudia spolu, stávajú sa géniami,“ odpovedal kedysi Wilder na otázku, v čom spočíva umenie nakrútiť úspešný film.

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Novy narodopis Teoria poezie Dualna akademia prihlaska Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Dualna akademia prihlaska Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2023 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady