Autor: Michal Székely

Vytvorené: 17. 05. 2016 Tlačiť

Databázové technológie sa vyvíjajú viac ako 40 rokov. Súčasné informačné systémy využívajú obvykle na ukladanie dát relačné databázy. Veľký nárast objemu dát a ich rôznorodosť viedol k potrebe vzniku nových typov databázových systémov. Tieto nové typy databáz nazývame NoSQL.

Termín NoSQL zastrešuje predovšetkým stĺpcovo orientované databázy, dokumentové databázy a databázy s kľúčom a hodnotou. Termín sa nepovažuje za pomenovanie konkrétneho produktu, ale za označenie nového databázového konceptu, nového trendu, ktorým sa viacero databázových systémov vydalo. Nepopisuje presné technológie a riešenie. Bol zvolený pre voľne špecifikovanú triedu nerelačných databázových úložísk. Tieto typy databáz zväčša nepoužívajú ako dotazovací jazyk SQL.

Sú využívané pri práci s veľkým množstvom dát. NoSQL databázy využívajú schopnosti ukladať a načítať veľké množstvo dát bez závislosti na vzťahoch a používajú iné prostriedky ako tabuľkové schémy u tradičných relačných databáz. Pre zabezpečenie optimálneho výkonu sú dáta rozdelené, systémy pracujú s dátami, ktoré sú uložené na niekoľkých serveroch redundantne. V súčasnej dobe sa využívajú hlavne v oblasti cloud computingu a v sociálnych sieťach.

Zdroje
Použitá, citovaná a odporúčaná interná „literatúra“:
· Michal Székely,Využitie NoSQL databáz v súčasných webových aplikáciách, Nitra 2016.
Hodnotenie užitočnosti článku:


  Umela inteligencia Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť


  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady