Autor: Andrea Bercik Nitkulincová
Vytvorené: 19. 08. 2016 Tlačiť
Rodený Alžírčan určoval trendy celé štyri desaťročia a nepochybne patril k jedným z najvplyvnejších svetových módnych tvorcov dvadsiateho storočia. Značka YSL sa stala pod jeho vedením symbolom luxusu, prestíže a dobrého vkusu. Od roku 1961 zosobňuje noblesu, ktorá nemá vo svete módy obdobu.
Yves sa už v roku 1957 ako sedemnásťročný stal spolupracovníkom Christiana Diora a o štyri roky neskôr, po Diorovej smrti, z neho urobili umeleckého riaditeľa módneho domu rovnomennej značky. Zároveň sa stal najmladším módnym návrhárom vo svete haute couture.
Jeho priekopníckym prínosom bolo, že urobil Diorovu módu nositeľnejšiu, vhodnejšiu na každodenné nosenie. Dal zelenú móde ulice a bítnickej generácii, dotiahol do sveta módy čierne roláky a nohavice, kožené bundy a čižmy. V roku 1960 sa od Diora definitívne odpútal a vydal sa vlastnou cestou.
Provokácia v reklame
Bez tohto génia by bol svet módy chudobnejší o mužské prvky v ženskej móde, ženskú verziu pánskeho smokingu, priehľadné blúzky a overaly.
„Nechcem robiť zo ženy abstraktnú zložku módy. Nechcem hovoriť: Musíš nosiť toto... Nie som diktátor,“ vravieval o svojej tvorbe.
Yves Saint Laurent pózuje pre svoj parfum v roku 1971 |
Vytvoril tiež množstvo nádherných parfumov. Práve v reklamných kampaniach na vône naplno uvoľnil svoju schopnosť provokovať.
Parfum M7 |
Pri uvedení prvého pánskeho parfume YSL v roku 1971 sa dal odfotografovať nahý, len so zakrytými intímnymi partiami. V roku 2002 šokoval svet reklamou na parfum M7. Použil v nej nahé telo francúzskeho majstra Európy v džude Samuela de Cubbera.
Ťažký údel homosexuála
Yves mal ťažké detstvo. Pre jeho homosexualitu ho spolužiaci v škole šikanovali, bol utiahnutý, nervózny a takmer neustále chorý.
Krátko po nástupe do funkcie riaditeľa módneho domu Dior bol odvelený francúzskou armádou. Povinnú vojenskú službu vydržal absolvovať sotva dvadsať dní, zrútil sa kvôli šikanovaniu vojakov a skončil v psychiatrickej liečebni. Počas života prešiel viacerými nervovými zrúteniami, trpel depresiami, holdoval drogám a alkoholu.
Bol osamelý, mal minimum priateľov. Bol geniálnym umelcom, no slabým obchodníkom, a preto sa jeho módny dom ocitol v polovici deväťdesiatych rokov v strate. Jeho dlhoročným milencom a obchodným partnerom bol podnikateľ a filantrop Pierre Bergé, najväčšou múzou herečka Catherine Deneuve.
„Nenávidím ľudí, ktorí neustále hovoria o móde. Napokon vlastne nenávidím módu. Zbožňujem oblečenie, ale nenávidím módu... Žijem vo vysnenom svete. Naozaj by som chcel byť v užšom kontakte so životom. Vnímam ho z odstupu, no rád stojím mimo,“ povedal o sebe.
Posledná, rozlúčková prehliadka sa konala 7. januára 2002 v Pompidouovom centre v Paríži. Yves zomrel na rakovinu mozgu 1. júna 2008. O rok neskôr ho magazín Forbes zaradil medzi Top 10 najlepšie zarábajúcich mŕtvych celebrít. V roku 2014 vznikol o jeho živote film, hlavnú úlohu si v ňom zahral Pierre Niney. Sto percent akcií spoločností Yves Saint Laurent patrí v súčasnosti konglomerátu Gucci Group.
· Simulácie z fyziky· O Slovensku po slovensky· Slovenské kroje· Kurz národopisu· Diela maliarov· Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel· Odborné obrázkové slovníky· Poradňa žiadaného učiteľa· Rýchlokurz Angličtiny. Rozprávky (v mp3)· PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)Seriály:· História sveta (1÷6)· História Slovenska (1÷5)· História módy (1÷5).
Členstvo na portáli
Poznámka pre autora
Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady |