Vytvorené: 04. 01. 2017 Tlačiť

Určite ich muži nenosili, čo svet svetom stojí. Zalistujme si teda v módnom lexikóne, aby sme zistili, ako to vlastne s naším oblečením bolo. Zdá sa, že nohavice majú orientálny pôvod. U nás v Európe sa prvý raz objavili medzi Galmi a niektorými germánskymi kmeňmi. Rimania ich spoznali až prostredníctvom Germánov, čo svedčí o tom, že na severe sa vývoj oblečenia uberal inými cestami ako na juhu. Bežným mužským oblečením sa stali - a nie ako nohavice, ale ako ich obdoba v pančuchách - až v 12. storočí. A keďže krajčíri boli, zdá sa , povahy vždy skôr hĺbavej a usilovali sa vždy prísť s niečím novým pre naše aj svoje potešenie, prešli nohavice v 15. a 16. storočí mnohými zmenami, honosili sa neraz až fantastickými tvarmi a spotrebovalo sa na ne veľa metrov látky. V tom istom období sú v Španielsku, Anglicku a Francúzsku v obľube nohavice krátke, čo napokon dosvedčuje aj nejedna súveká kresba a s ňou aj historické filmy. Nohavice sú nielen široké, ale aj úzke. V 17. storočí sa nosili široké nohavice, ktoré svojím podkasaním pripomínajú sukne. Éru krátkych nohavíc siahajúcich po kolená zakončila až Veľká francúzska revolúcia, ktorá priniesla veľké zmeny aj v odievaní. V našom prípade ide o dlhé pantalóny, ktoré prežívajú až do konca 19. storočia, a podľa módy sú buď širšie, alebo užšie.

A ako to bolo so ženami? V novej podobe sa nohavice ako vrchné oblečenie objavujú vlastne až s nástupom emancipácie. A tak sa v dejinách ako súčasť dámskeho oblečenia objavujú vlastne len v podobe bielizne - a aj to až od 16. storočia.

Medzi dlhé (či krátke), skrátka nohavice ako také, môžeme zaraďovať vlastne aj pančuchy. Prvé pletené pančuchy sa našli v koptských hroboch z 5. storočia nášho letopočtu. Potom však umenie pletenia upadlo do zabudnutia a vrátilo sa až v 13. storočí. Dovtedy sa pančuchy šili, najprv z plátna alebo tenkej kože. Stredoveké oblečenie pančuchy ako samostatnú časť odevu nepoznalo. Až do 17. storočia sa nosili pančuchy farebné, často viacfarebné pančuchové nohavice (takže ani v tejto oblasti nemá súčasná odevná tvorba nijaký primát). Až v 16. storočí sa v Španielsku všeobecne rozšírili ručne pletené pančuchy. Anglický kráľ Henrich VIII. dostal zo Španielska jeden pár ako vzácny dar. Roku 1589 zostrojil William Lee, anglický duchovný, prvý stav na pančuchy.

Až v 19. storočí strácajú s príchodom módy dlhých nohavíc mužské pančuchy význam a skracujú sa postupne až na dĺžku ponožiek, ktoré sú súčasťou pánskeho odevu dodnes. A pravda, nielen pánskeho. Pančuchy, a to v bielej farbe, začínajú nosiť ženy v polovici 19. storočia. A čím viac sa ženské sukne skracujú, tým väčšia pozornosť sa venuje pančuchám a obuvi.

 Postupne sa dostávame až do 20. storočia, ktoré v dvadsiatych rokoch prinieslo do módy aj nohavice ako veľmi praktické dámske oblečenie, hoci túto revolúciu v odievaní využilo vtedy iba pomerne málo žien. Rozšírenejšia bola nohavicová sukňa, známa už v tridsiatych rokoch, čo znamená opätovný návrat k sukniam. S 2. svetovou vojnou sa k nám obľuba dlhých nohavíc vrátila, doplnená dokonca elegantnými lodičkami na podpätku. Potom sa na dlhé nohavice opäť čiastočne zabudlo, aby sa s plnou slávou vrátili do nášho šatníka v šesťdesiatych rokoch. Hoci na čas z vrcholu svojej slávy ustúpili a prenechali miesto sukniam, opäť sa objavili - a to vo všetkých možných tvaroch, dĺžkach a šírkach. A s nimi aj nohavicová sukňa a či sukňové nohavice, aby zaujali pevné miesto ako súčasť kompletov na každodenné nosenie i na slávnostné príležitosti. O športovom a rekreačnom účele ani nehovoriac - tam sa stali samozrejmosťou.

A ani budúcnosť? Zatiaľ sme na vážkach, prednosť majú sukne a šaty. Zdá sa nám to ženskejšie. Navyše nohavice vystriedali v našej móde azda všetky dosiahnuteľné podoby. Dnes sa skôr - a aj to najmä v móde mladých - prikláňame k bermudám. Bývalé typy zostávajú však v platnosti, novým prvkom, na nich je hodne široký spodný okraj. Ďalší vývoj má teda veľký otáznik.

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta Dejiny Slovenska

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2022 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady