Vytvorené: 23. 09. 2017 Tlačiť

Staroveký Egypt

Približne pred 5000 rokmi vznikol v údolí rieky Níl staroveký Egypt. Za viac než 2500 rokov sa v ňom sformovala jedna z najväčších civilizácií všetkých čias.

Starovekí Egypťania sa usadili na brehoch Nílu pre jeho každoročné životodarné záplavy, prinášajúce vlahu a nánosy úrodného bahna, čím zabezpečovali pôdu vhodnú na obrábanie.

Stavitelia pyramíd

Starovekí Egypťania sa prejavili ako vynikajúci stavitelia. Stavali veľkolepé chrámy, mestá a pyramídy. Na stavbu najväčšej z nich potrebovali viac než 2 milióny kamenných kvádrov, každý mal hmotnosť približne 2,5 tony. Niektoré boli opracované vo vzdialených kameňolomoch a dopravené na stavbu po rieke Níl.

Významní vynálezcovia

Egypťania používali steblá papyrusu na výrobu obuvi, člnov, lán a písacej látky. Na papyrusových zvitkoch uchovávali záznamy zapísané hieroglyfickým písmom. Egypťania ako prví zaviedli kalendár, ktorého rok mal 365 dní.

Život v záhrobí

Egypťania uctievali viacerých bohov, vrátane boha slnka Ré a boha smrti Usíreva. Verili, že aj ich králi[1] a kráľovné majú božský pôvod. Po vládcovom úmrtí telo zabalzamovali a uložili do hrobky spolu s veľkým množstvom predmetov potrebných v záhrobnom živote - potravinami, klenotmi a figúrkami vešebtov[2]. Väčšinu kráľovských hrobiek neskôr vykradli. Roku 1922 a však podarilo vykopať neporušenú hrobku mladého faraóna Tutanchamóna s mnohými vzácnymi predmetmi.

Tri obdobia

Civilizáciu starovekého Egypta možno rozdeliť na tri obdobia: Starú ríšu, Strednú ríšu a Novú ríšu. Keď roku 31 pred n.l. zomrela Kleopatra, Egypta sa zmocnila Rímska ríša.

 

Dôležité dátumy
Okolo rokov 10 000-5 000 rokov p.n.l. - na brehoch Nílu vznikali prvé osady. Egypské kraje sa zjednotili do dvoch kráľovstiev - Horného a Dolného Egypta.
Asi 2 630 p.n.l. - v Sakkáre bola postavená prvá stupňovitá pyramída.
Asi 2 575 p.n.l. - začalo obdobie Starej ríše. V Gíze boli postavené pyramídy. Namiesto medi sa začal na území ríše používať bronz.
Asi 2 134 p.n.l. - skončilo obdobie Starej ríše.
Asi 2 040 p.n.l. - začalo obdobie Strednej ríše. Egypt bol zjednotený zásluhou šľachty z Téb. Egypt dobyl Núbiu.
Asi 1 640 p.n.l. - skončilo obdobie Strednej ríše.
Roku 1 550 p.n.l. - začalo obdobie Novej ríše. Vznikla stála armáda.
Okolo roku 1 400 p.n.l. - Egypt prežíval najväčší rozmach.
Roku 1 070 p.n.l. - začal sa úpadok Egypta.
Roku 332 p.n.l. - Alexander Veľký (356-323 p.n.l.) dobyl Egypt.
Roku 51 p.n.l. - Vlády sa ujala kráľovná Kleopatra.
Roku 30 p.n.l. - Egypt sa stal rímskou provinciou.

 

Mali by ste vedieť, že:
- starovekí Egypťania verili v posmrtný život. Preto telo mŕtveho ešte pred uložením do hrobky mumifikovali, aby zabránili jeho rozkladu. Telo zosnulého uložili na 40 dní do roztoku sodného lúhu, aby sa vysušilo. Vysušené telo, z ktorého vybrali vnútorné orgány[3], potom potreli roztokom oleja s vonným korením. Vnútorné orgány vložili do nádob nazývaných kanopy. Pečeň vložili do kanopy, ktorej vrchnák mal podobu ľudskej hlavy; žalúdok vložili do kanopy s vrchnákom v podobe šakala; vnútornosti vložili do kanopy, ktorej vrchnák mal podobu sokola. Následne telo zavinuli do pásov z plátna, ktoré predtým namáčali v gleji. Pri zavinovaní mŕtvoly vkladali medzi plátenné pásy amulety, ktoré mali chrániť zosnulého pred vplyvom zla. Tento proces trval 70 dní,
pyramídy sú veľkolepé hrobky faraónov. V blízkosti pyramíd v Gíze stojí aj sfinga, socha s telom leva a mužskou hlavou.
[1] Faraóni.
[2] Služobníkov.
[3] Srdce ponechali.

Egyptská arabská republika (Egypt)Architektúra starovekého EgyptaSochárstvo starovekého EgyptaMaliarske umenie staroveku – Egypt

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2023 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady