Vytvorené: 21. 02. 2018 Tlačiť
Nemecký vedec, vynálezca, podnikateľ a projektant programovo riadeného počítacieho stroja, používajúceho dvojkovú sústavu a semilogaritmickú reprezentáciu čísel. Je tiež autorom konceptu takzvanej digitálnej fyziky.
Zuse študoval na Technickej vysokej škole Berlin-Charlotenburg[1] najprv strojárstvo, potom prestúpil na architektúru a napokon na stavebné inžinierstvo. Javilo sa mu to ako ideálna kombinácia inžiniera a umelca.
Po ukončení vysokej školy v roku 1935 pracoval ako statik v Henschelových leteckých dielňach v Schönefelde pri Berlíne. O rok neskôr začal samostatne pracovať na zložení programovateľného počítača Z1, ktorý potom použil v práci na urýchlenie a zautomatizovanie veľmi monotónnych a vyčerpávajúcich výpočtov v leteckej statike.
V roku 1940 získal podporu Aerodynamického skúšobného inštitútu a zostavil Z2, vylepšenú verziu počítača Z1 s telefónnym relé.
Zuse vyvinul metódu počítania pohyblivej rádovej čiarky, pomocou ktorej dnes počíta každý bežný počítač a kalkulačky.
V roku 1941 zostavil v malom byte v Berlíne počítač Z3. Bol to plnoautomatizovaný binárny počítač pracujúci s výpočtom pohyblivej rádovej čiarky, s pamäťou a s centrálnou výpočtovou jednotkou z telefónnych relé. Z3 sa považuje dnes za prvý plne funkčný počítač na svete.
V rokoch 1942-1946 Zuse vyvinul prvý univerzálny programovací jazyk na svete - Plankalkül.
Zuse sa dostal k myšlienkam a patentom amerických vynálezcov počítačov ako boli Charles Babbage, Alan Turing a Howard Aiken až po 2. svetovej vojne. V roku 1949 založil firmu Zuse KG, a dokončil počítač Z4, ktorý bol vtedy jediným funkčným počítačom v Európe. Firma vyvíjala ďalšie počítače ako Z11, ktorý kupovali Univerzity a optický priemysel, a Z22, ktorý bol prvým počítačom s magnetickou pamäťou.
Do roku 1967 vyvinula firma spolu 251 počítačov. V roku 1964 bola firma predaná nemeckému BBC v Mannheime a v roku 1967 Siemensu.
V roku 1969 napísal Zuse knihu Počítajúci priestor[2], a v nej rozvinul teóriu celulárnych automatov, ktorá neskôr našla využitie v kozmológii.
Po odchode do dôchodku sa Zuse venoval svojmu koníčku, maliarstvu.
Friedrich Christian Delius zverejnil v roku 2009 životopisný román Konrada Zuseho pod názvom Žena, pre ktorú som vynašiel počítač [3].
· Simulácie z fyziky· O Slovensku po slovensky· Slovenské kroje· Kurz národopisu· Diela maliarov· Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel· Odborné obrázkové slovníky· Poradňa žiadaného učiteľa· Rýchlokurz Angličtiny. Rozprávky (v mp3)· PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)Seriály:· História sveta (1÷6)· História Slovenska (1÷5)· História módy (1÷5).
Členstvo na portáli
Poznámka pre autora
Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady |