Zásobník stlačeného (pneumatického) vzduchu (tlaková nádoba, vzduchojem, vzdušník, akumulátor) :)

Vytvorené: 05. 03. 2018 Tlačiť

Jednotka, ktorej účelom je zabezpečiť požadované množstvo vzduchu. Pripevňuje sa ku kompresoru.

Zásobník stlačeného (pneumatického) vzduchu vyrovnáva kolísanie tlaku po odbere stlačeného vzduchu zo systému. Ak tlak v zásobníku klesne pod stanovenú požadovanú hodnotu, kompresor začne tlak dopĺňať. Tlak dopĺňa dovtedy, až kým tlak nedosiahne nastavenú hornú hranicu.

Stlačený vzduch v zásobníku, sa vďaka jeho veľkej ploche, ochladzuje. Vzniká tak kondenzát, ktorý sa vypúšťa výpustným ventilom.

 

Fotografie ležatých a stojatého vzdušníka

 

Vzdušníky vyrovnávajú kolísanie tlaku a zaisťujú plynulé zásobovanie rozvodnej siete stlačeným vzduchom. Ochladením vzduchu vo vzdušníku sa vylúči časť vody zo vzduchu v podobe kondenzátu. Ak je súčin objemu vzdušníka V (dm3) a pretlaku p (MPa) väčší ako 10, potom je vzdušník považovaný v súlade s normou STN EN 13445-1:2003-07 za tlakovú nádobu a podlieha pravidelným revíziám a tlakovým skúškam.

Vzdušník musí byť vybavený predpísanou armatúrou, t.j. manometrom, pretlakovým ventilom, odpúšťaním kondenzátu a u veľkých vzdušníkov ešte aj prielezom pre možnosť kontroly vnútorného povrchu vzdušníka. Veľkosť, t.j. objem vzdušníka, závisí na:

 • výkone kompresora,
 • maximálnom povolenom rozdiele tlakov,
 • veľkosti rozvodného potrubia,
 • spotrebe stlačeného vzduchu.

Kompresorové stanice určené na zásobovanie rozvodných sietí v priemyselných podnikoch sú vybavené kompresormi s automatickým zapínaním chodu hnacieho motora pri poklese tlaku pod spodnú hranicu a tiež vypínaním hnacieho motora pri dosiahnutí hornej hranice tlaku vo vzdušníku. Objem vzdušníka podstatne ovplyvňuje interval medzi prevádzkou a pokojom kompresora.

Vzdušník inak:

V podstate je to plechovka, do ktorej môžeme natlačiť vyrobený stlačený vzduch. Ten môžeme využiť pri výpadku kompresora, t.j. zdroja tlaku, ako zásobáreň stlačeného vzduchu. Vhodne zapojený vzdušník dokáže dorovnávať tlak v pneumatickom obvode pri zvýšenom odbere stlačeného vzduchu napr. na začiatku pracovnej smeny, keď montéri všetci naraz začnú používať pneumatické vŕtačky.

 

"Školské" zásobníky spoločnosti FESTO
Hodnotenie užitočnosti článku:


  Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2023 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady