Vytvorené: 31. 08. 2018 Tlačiť
K správnemu určeniu veľkosti meranej elektrickej veličiny slúži vhodný merací prístroj a meracia metóda. Pri meraní sa najčastejšie porovnáva meraná veličina s vopred známou veličinou. Toto porovnanie umožňujú práve meracie prístroje.
Elektrické meranie využíva meracie prístroje založené na elektrickom princípe, ktoré merajú elektrickú alebo neelektrickú veličinu. Meranie prebieha v určitom čase, prostredí a podmienkach. Tieto činitele ovplyvňujú samotný proces merania a tým aj konečný výsledok – nameranú veličinu. Nepresnosť merania sa vyjadruje chybou.
Elektrické meranie je v súčasnosti široký odbor, ktorý zasahuje do každej vednej a technologickej disciplíny. Zaradilo sa medzi hybné sily rozvoja vedy a techniky, nakoľko umožňuje overiť a potvrdiť platnosť rôznych vedeckých teórií a hypotéz v praxi.
Význam elektrických meraní vzrástol v ostatnom čase tiež preto, že sa elektricky dá merať, signalizovať, kontrolovať a regulovať aj veľkosť iných, neelektrických fyzikálnych veličín (dĺžky, času, rýchlosti, teploty, tlaku a pod.), čo umožňuje zaviesť automatizované systémy riadenia procesov v rôznych oblastiach vedy, techniky a výroby.
Základné problémy riešené v elektrickom meraní sa sústreďujú na meracie prístroje a meracie metódy.
Ampérmeter, Ohmeter, Voltmeter, Galvanometer, Meranie elektrického prúdu (meranie prúdu), príklad merania, bočník, príklad na výpočet bočníka, Meranie elektrického napätia (meranie napätia), príklady merania
x | Elektrické meracie prístroje |
x | > |
· Simulácie z fyziky· O Slovensku po slovensky· Slovenské kroje· Kurz národopisu· Diela maliarov· Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel· Odborné obrázkové slovníky· Poradňa žiadaného učiteľa· Rýchlokurz Angličtiny. Rozprávky (v mp3)· PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)Seriály:· História sveta (1÷6)· História Slovenska (1÷5)· História módy (1÷5).
Členstvo na portáli
Poznámka pre autora
Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady |