Vytvorené: 03. 03. 2019 Tlačiť

Televízny kontrolný obrazec, slúžiaci na nastavenie televíznej kamery, TV monitoru a televízneho prijímača. Pomocou monoskopu sa kontroluje rozlišovacia schopnosť, jas, kontrast, geometrické skreslenie, presnosť synchronizácie...

Staré televízory osadené elektrónkami bez elektroniky, ktorá zabezpečuje vyrovnávanie geometrie obrazu, bolo nutné po zapnutí nastaviť a toto nastavenie niekoľkokrát zopakovať počas sledovania programu.

Ako generátor monoskopu sa skôr používala špeciálna elektrónka, ktorá mala monoskop vyleptaný vo svojej maske, cez ktorú sa monoskop snímal elektrónovým lúčom. Neskôr sa obrázok monoskopu snímal normálnou televíznou kamerou. Ešte neskôr bol vyrobený elektronický generátor monoskopu a celý obrazec bol už generovaný elektronicky.

Rozoznávame:

 • čiernobiely monoskop,
 • farebný monoskop.

Čiernobiely monoskop obsahuje škálu od bielej ku čiernej teda napríklad 0 % čiernej, 25 % čiernej, 50 % čiernej, 75 % čiernej a 100 % čiernej. Ďalej sú tu geometrické obrazce (kružnice, štvorcová sieť), zbiehajúce sa úsečky pre kontrolu vertikálneho a horizontálneho rozlíšenia. Zvukový sprievod pre monoskop obsahoval tón kmitočtu 1 kHz alebo bežné rozhlasové vysielanie. Moderný farebný monoskop navyše obsahuje všetky základné farebné zložky RGB (Red - červená, Green - zelená a Blue - modrá) a doplnkové farby CMY (Cyan - zelenomodrá, Magenta - fialová, Yellow - žltá). Farebný monoskop obsahuje aj farebné prechody a ďalej obsahuje tzv. „pleťovú“ farbu pre správne nastavenie farebnej sýtosti.

Zdroje
Prevzaté a upravené z: 
• https://sk.wikipedia.org/wiki/Monoskop.
Hodnotenie užitočnosti článku:


  Umela inteligencia Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť


  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady