Vytvorené: 13. 07. 2019 Tlačiť
Vynašiel ho roku 1919 Holanďan Hugo Koch, ktorý si ho dal v Den Haagu patentovať[1]. Chcel ho začať vyrábať vo veľkom ako pomôcku pre banky, obchodníkov a podobne. Mal však problémy technického rázu a tak predal patenty strojnému inžinierovi Arthurovi Scherbinsovi z Nemecka. Tomu sa podarilo v roku 1923 vyrobiť a zdokonaliť prvý fungujúci prototyp, ktorému dal meno Enigma[2]. Predaj však bol minimálny. Chytila sa ho až nemecká armáda v roku 1924, kedy na Svetovom poštovom kongrese v Stockholme niekoľko prístrojov zakúpila. Po otestovaní a zdokonalení ho v roku 1926 zaradila do svojho výstroja. Od roku 1935 bola Enigma zavedená ako hlavný kódovací prístroj pre spojenie medzi armádou, letectvom, námorníctvom a výzvednými službami.
Zloženie prístroja Enigma |
Už v roku 1929 začali na rozlúštení kódov Enigmy pracovať poľskí odborníci. Vojenským kryptológom v spolupráci s mladými matematikmi Marianom Rejewským, Jerzym Róyyckým a Henrykom Zygalským sa do v decembri 1932 podarilo. V nasledujúcich rokoch vyrobili 15 kópií stroja a pokračovali v štúdiu jeho možností. Roku 1939 odovzdali po jednom prístroji francúzskej a britskej výzvednej službe. Poľské dešifrovacie stredisko bolo evakuované pred Nemcami cez Rumunsko do Francúzska, roku 1940 do Alžírska a odtiaľ späť do okupovaného Francúzska. Roku 1942 konečne skupinu prepašovali do Anglicka. Od tej doby spolupracovali pri lúštení s anglickými odborníkmi na šifry a kódy v britskom Bletchley Parku, kde sa podarilo nielen prelomiť ďalšie, zložitejšie kódy, ale ich prelomenie na viac ako 30 rokov dokonale utajiť. Podľa odborníkov sa vďaka prelomeniu nemeckých šifier podarilo skrátiť Druhú svetovú vojnu o dva roky.
Enigma zohrala veľkú úlohu počas Druhej svetovej vojny. Nemci sa totiž domnievali, že k ich šifrovaným správam nemá prístup nikto nepovolaný. Ich kódovací prístroj Enigma však nebol neporaziteľný.
Šifrovanie depeše pre Enigmu
|
Kópia Enigmy postavená
|
Nastavovanie Enigmy |
· Simulácie z fyziky· O Slovensku po slovensky· Slovenské kroje· Kurz národopisu· Diela maliarov· Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel· Odborné obrázkové slovníky· Poradňa žiadaného učiteľa· Rýchlokurz Angličtiny. Rozprávky (v mp3)· PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)Seriály:· História sveta (1÷6)· História Slovenska (1÷5)· História módy (1÷5).
Členstvo na portáli
Poznámka pre autora
Copyright © 2013-2025 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady |