Autor: Ferdinand Vrablec; Vedúci záverečnej práce: Ing. Zoltán Záležák, PhD.

Vytvorené: 10. 06. 2020 Tlačiť

Štruktúru povrchu hodnotíme na základe veličín, ktoré sú normalizované v ISO 4287:1997. V uvedenej norme môžeme nájsť štruktúru povrchu charakterizovanú týmito parametrami:
• P parameter – jeho výpočet získavame z primárneho profilu,
• R parameter – jeho výpočet získavame z drsnosti,
• W parameter – jeho výpočet získavame z profilu vlnitosti.

Základné zdroje informácií získavame z tzv. profilu povrchu. Profil povrchu vzniká rezom skutočného profilu definovanou plochou. Pre meranie a vyhodnocovanie štruktúry povrchy sú jednotlivé profily definované nasledovne:

 • Primárny profil (P – profil) – profil vzniká z rezu meraného povrchu rovinou kolmou k povrchu.
 • Profil drsnosti (R – profil) – tento profil je základom pre určenie parametrov profilu drsnosti. R – profil sa odvodí z primárneho profilu potlačením zložiek s dlhou vlnovou dĺžkou, filtrom profilu λc.
 • Profil vlnitosti (W – profil) – profil je základom pre určenie parametrov vlnitosti profilu. W – profil sa tak isto ako R – profil, odvádza z primárneho profilu pomocou λf a λc profilových filtrov.

Výpočtový systém, ktorý je uvedený v norme ISO 4287:1997 slúži na vyhodnocovanie parametrov profilu povrchu.  Systém je založený na sústave strednej čiary, čiary profilu drsnosti, a strednej čiary primárneho profilu.

Štruktúry novovzniknutých profilov sa najčastejšie vyhodnocujú profilovou metódou, pomocou dotykových profilometrov. Rozloženie nerovností na povrchu sa prevádza na mechanický pohyb pomocou ostrého hrotu snímača profilometra. Mechanický pohyb je potom pomocou snímaču prevedený na elektrický signál. Elektrický signál je ďalej spracovávaný a uvádzaný, ako číselná hodnota zvoleného parametra, alebo ako grafický záznam profilu nerovností.

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Umela inteligencia Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť


  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady