Autor: Ferdinand Vrablec; Vedúci záverečnej práce: Ing. Zoltán Záležák, PhD.
Vytvorené: 10. 06. 2020 Tlačiť
Svetelný lúč nahradzuje dotykový hrot. Tento lúč sa buď rozptyľuje na meranom povrchu, alebo sa od meraného povrchu odráža. Interakcia medzi svetelným lúčom a povrchom je závislá najmä od vlnovej dĺžky svetla, vlastnostiam meraného telesa a od drsnosti povrchu. Výsledok merania je taktiež ovplyvnený hĺbkou vnímania svetelného lúča. Táto hĺbka sa mení podľa súčiniteľu absorpcie materiálu. Intenzita E(z) v hĺbke z je vyjadrená nasledujúcim vzťahom:
kde:
Pomer dopadajúceho svetla k jeho odrazu označujeme ako intenzitu E0 v mieste dopadu. U kovov sú súčinitele odrazu a absorpcie všeobecne vysoké. Pri iných materiáloch sú oba súčinitele tak nízke, že veľký podiel dopadajúceho svetla preniká do meraného materiálu.
V prípade, že meraný materiál ma vrstevný povrch môže tým prísť k viacnásobnému odrazu v rôznych hĺbkach. Táto zmena ovplyvňuje optickú dĺžku dráhy a tým aj výsledok merania.
Iné príčiny nepresností môžu byť spôsobené prítomnosťou malých nepravidelnosti, ako napr. výstupky s malým polomerom vrcholov, trhliny, diery. Tieto nedostatky môžu vyvolať takzvaný difrakčný účinok, čo môže mať za následok nepresnosť merania. Takéto poškodenia textúry povrchu sú v prípade odrážanlivosti kritickým miestom merania.
Bezdotyková metóda kontroly drsnosti povrchu:
|
Do kategórie bezdotykových kontrol drsnosti zaraďujeme tieto metódy:
· Simulácie z fyziky· O Slovensku po slovensky· Slovenské kroje· Kurz národopisu· Diela maliarov· Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel· Odborné obrázkové slovníky· Poradňa žiadaného učiteľa· Rýchlokurz Angličtiny. Rozprávky (v mp3)· PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)Seriály:· História sveta (1÷6)· História Slovenska (1÷5)· História módy (1÷5).
Členstvo na portáli
Poznámka pre autora
Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady |