Vytvorené: 22. 10. 2020 Tlačiť
Hitler sa narodil v Rakúsku ako syn colníka, ktorý z neho chcel mať štátneho úradníka. Hitler však prejavoval umelecké sklony a nazdával sa, že ho obmedzuje prostredie, v ktorom vyrastá. Z predstavenia Wagnerovej opery Rienzi si odniesol presvedčenie, že je predurčený na záchranu nemeckého národa, tak ako Wagnerov hrdina zachránil Rimanov.
Keď ho dvakrát neprijali na viedenskú umeleckú akadémiu, začal sympatizovať s antisemitizmom. Počas prvej svetovej vojny slúžil ako dobrovoľník v jednom bavorskom pluku a získal Železný kríž za statočnosť. Roku 1919, keď pracoval ako informátor špehujúci politické strany, vstúpil do Nemeckej robotníckej strany (Deutsche Arbeiterpartei). Keď sa zmenila na Národnosocialistickú nemeckú robotnícku stranu (Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei – NSDAP, známa ako nacistická strana), stal sa roku 1921 jej prvým predsedom.
Hitlerova vízia
Roku 1923 sa Hitlerovi v Mníchove nepodaril pokus pučom zvrhnúť bavorskú vládu; za tento pokus ho uväznili v Landsbergu, kde napísal svoje základné dielo Môj boj (Mein Kamf). Tento politický pamflet vyzýval na vytvorenie „jednej ríše, jedného národa a jedného vodcu“ – to malo zlikvidovať židov, zmariť Versailleskú mierovú zmluvu, ktorú Nemecku vnútili po skončení Prvej svetovej vojny, a viesť silnejšie Nemecko k výbojom na východe.
Začiatkom 30. rokov Weimarskú republiku tvrdo postihla hospodárska kríza a politická nestabilita. Vo voľbách roku 1932 sa nacisti stali najsilnejšou politickou stranou v krajine a v januári 1933 bol Hitler vymenovaný za ríšskeho kancelára. Po zapálení Ríšskeho snemu, zákaze komunistickej strany a vydaní tzv. splnomocňovacieho zákona získal absolútnu moc. Čiastočne podľa sovietskeho vzoru vytvoril tajnú políciu – Gestapo. Odporcov režimu a židov dal vraždiť alebo zatvárať do koncentračných táborov.
V rokoch 1938 – 1939 pripojil obratný politický oportunista Hitler k tretej ríši Rakúsko a české územia a v septembri 1939 vtrhol do Poľska. Roku 1940 obsadil veľkú časť západnej Európy vrátane Francúzska a roku 1941 najskôr okupoval Juhosláviu a Grécko a v júni prepadol Sovietsky zväz. Postupne sa proti Nemecku vytvorila silná koalícia, ktorej Hitlerova armáda nebola schopná odolať.
Dôkazom toho, že absolútna moc korumpuje absolútne, bol Hitlerov zlostný výrok, že nemecký národ ho „nebol hodný“.
· Simulácie z fyziky· O Slovensku po slovensky· Slovenské kroje· Kurz národopisu· Diela maliarov· Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel· Odborné obrázkové slovníky· Poradňa žiadaného učiteľa· Rýchlokurz Angličtiny. Rozprávky (v mp3)· PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)Seriály:· História sveta (1÷6)· História Slovenska (1÷5)· História módy (1÷5).
Členstvo na portáli
Poznámka pre autora
Copyright © 2013-2025 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady |