Vytvorené: 22. 11. 2020 Tlačiť
Počas svojej dlhej kariéry v japonskej armáde získal povesť tvrdého pedanta aj nadaného veliteľa. Roku 1937 bol vymenovaný za šéfa štábu japonskej armády v Mandžusku. V nasledujúcom roku sa stal námestníkom ministra vojny a jedným z hlavných zástancov Paktu troch, podpísaného roku 1940 Japonskom, Nemeckom a Talianskom. Keď sa roku 1940 stal ministrom vojny, prinútil francúzsku vládu vo Vichy k tomu, aby Japonsku dovolila okupovať strategické základne vo Francúzskej Indočíne. Tento krok viedol k sporom v japonskej vláde a prudko zvýšil napätie vo vzťahoch s USA. V októbri 1941, po rezignácii ministerského predsedu kniežaťa Fuminaró Konoeho, prevzal Tódžó jeho funkciu.
S Tódžóm na čele vlády dospel japonský militarizmus k vrcholu. Necelé dva mesiace po nástupe do úradu vydal Tódžó japonským leteckým silám rozkaz na útok na americkú Tichomorskú flotilu v Pearl Harbore. Viedol Japonsko v čase úspešných výprav v juhovýchodnej Ázii a Pacifiku a ťažil z popularity, ktorú mu priniesli počiatočné víťazstvá. Keď sa roku 1943 vývoj vojny obrátil v neprospech Japonska, Tódžó získaval čoraz väčšie diktátorské právomoci. V júli 1944, po dobytí ostrovov Mariany Američanmi, musel rezignovať. Naďalej zostal neoblomný, trval na tom, aby Japonsko pokračovalo v boji a za nijakú cenu nekapitulovalo. Po skončení vojny bol odsúdený ako vojnový zločinec a popravený.
· Simulácie z fyziky· O Slovensku po slovensky· Slovenské kroje· Kurz národopisu· Diela maliarov· Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel· Odborné obrázkové slovníky· Poradňa žiadaného učiteľa· Rýchlokurz Angličtiny. Rozprávky (v mp3)· PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)Seriály:· História sveta (1÷6)· História Slovenska (1÷5)· História módy (1÷5).
Členstvo na portáli
Poznámka pre autora
Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady |