Vytvorené: 03. 05. 2021 Tlačiť

V snímačoch na meranie teploty, ktoré sa používajú v automatizácii, sa využívajú rozličné materiály, ktorých odpor je závislý na teplote.  Používa sa predovšetkým platina, pretože závislosť jej odporu od teploty je takmer lineára (má lineárnu charakteristiku), a tiež preto, že pôvodnú hodnotu odporu zachováva aj pri častom zahrievaní a chladení.

Presnú normovanú, výrobou dosiahnutú hodnotu odporu, pri teplote 0 °C, napríklad 100 Ω, 200 Ω, 500 Ω alebo 1000xΩ, nazývame dimenzujúci odpor. Z označenia Pt100 sa dá odvodiť, že ide o platinový merací snímač s dimenzujúcim odporom 100 Ω. Charakteristika snímačov Pt100 je takmer lineárna je v rozmedzí –200 °C ÷ 850 °C. 

 

Pt100

 

Odporový, bežne kovový, materiál sa pri týchto typoch „teplomerov“ navíja na nosný materiál, pri miniatúrnom vyhotovení sa platina naparuje na keramickú plochu. Nepatrné rozmery umožňujú týmto senzorom reagovať veľmi rýchlo na zmeny teploty. To je veľmi dôležité napríklad pri meraniach teploty v chemických procesoch. 

Ako odporový materiál sa aj využívajú polovodičové materiály, ktoré sú od teploty závislé veľmi intenzívne. Zmena odporu pri zmene teploty je preto zreteľne väčšia ako napríklad pri teplomere Pt100. Tým sa dajú snímať diferencie teploty aj po malých krokoch. Nakoľko ich charakteristiky však lineárne prebiehajú iba na malom úseku, je oblasť ich použitia obmedzená. V dôsledku ich vysokých výrobných tolerancií sa tieto teplomery nedajú vymieňať bez novej kalibrácie obvodu.

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Novy narodopis Teoria poezie Dualna akademia prihlaska Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Dualna akademia prihlaska Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2023 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady