Autor: Doplnené 21. 12. 2024
Vytvorené: 09. 01. 2024 Tlačiť
Starý mozog – tá časť mozgu, ktorá sa u človeka vyvinula skôr a je pozostatkom našej zvieracej minulosti. Má na starosti najmä evolučné potreby. Je adaptovaný na krátkodobé prežitie organizmu a na maximalizáciu počtu potomkov, pracuje s emóciami a často vykazuje antisociálne správanie[1].
Nový mozog (mozgová kôra, neokortex) – v porovnaní so starým mozgom ide o pomerne nedávny evolučný prídavok. Spája sa s ním abstraktnejšie rozmýšľanie alebo jazyk. Neokortex je u ľudí nepomerne väčší ako u iných druhov. Ak by sme ho vyžehlili, dostali by sme malý obrus s hrúbkou približne 2,5 mm. Je domovom 30 miliárd neurónov. Do tohto obrusu je votkaná naša inteligencia a racionalita. Ale na to sa potrebuje veľa učiť. Niektoré základné schopnosti a predispozície sú geneticky predprogramované alebo zdedené[2], ale takmer všetko ostatné sa musí mozog naučiť sám.
Ako sa mozog učí?, Spomienky; Ako pracuje mozog? Z čoho je zložený?, neuróny, synapsie, axón, dendrity, neurónová sieť
x | Mozog, učenie sa a vyučovanie |
· Simulácie z fyziky· O Slovensku po slovensky· Slovenské kroje· Kurz národopisu· Diela maliarov· Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel· Odborné obrázkové slovníky· Poradňa žiadaného učiteľa· Rýchlokurz Angličtiny. Rozprávky (v mp3)· PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)Seriály:· História sveta (1÷6)· História Slovenska (1÷5)· História módy (1÷5).
Členstvo na portáli
Poznámka pre autora
Copyright © 2013-2025 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady |